Architektura krajobrazu – studia dla miłośników zieleni

0
1946

Nie możesz patrzeć na betonowe molochy i cierpisz, bo władze Twojego miasta tolerują zieleń jedynie na billboardach? A może pasjami uprawiasz ogród, a w wolnych chwilach projektujesz znajomym oczka wodne, klomby, rabaty i altanki? Jeśli jeszcze nie wybrałeś zawodu dla siebie, najwyraźniej masz predyspozycje do studiowania architektury krajobrazu. To doskonały wybór dla osób kreatywnych, wrażliwych na zieleń i które nie stronią od prac budowlanych. Z jednej strony studia te wymagają talentu artystycznego, a z drugiej – zmysłu technicznego i umiejętności praktycznych. Można zatem powiedzieć, że studia na kierunku architektura krajobrazu łącza w sobie piękno sztuki z pragmatycznymi zasadami inżynierii.

Czego nauczy Cię architektura krajobrazu?

flowers-3297898_1280Tworzenie projektów wysoce estetycznych, a zarazem spełniających wymogi użytkowe – to główne zadanie, jakie stawia przed Tobą kierunek architektura krajobrazu. Studia te skupiają się na zagadnieniach z zakresu rolnictwa, przyrody, techniki oraz sztuki. Dzięki połączeniu tych czterech dziedzin nauczysz się realizować zlecenia zgodne z życzeniem klienta, a zarazem odpowiednie do warunków otoczenia i spełniające normy prawno-etyczne.

Jako absolwent architektury krajobrazu zyskasz zdolność do projektowania ogrodów z uwzględnieniem cech osobowościowych oraz potrzeb biologicznych klienta. Zostaniesz również przygotowany do pracy w sektorze publicznym, a swoje umiejętności będziesz mógł wykorzystać podczas nadzorowania robót związanych z tworzeniem i pielęgnacją miejskiej zieleni. Zyskasz wiedzę potrzebną do przeprowadzania inwentaryzacji publicznych obiektów architektury krajobrazu, w tym również obiektów zabytkowych.

Jak dostać się na architekturę krajobrazu i gdzie możesz studiować?

Choć kierunek architektura krajobrazu kojarzy się z „łatwą i przyjemną” dziedziną nauki, rekrutacja na studia jest dość wymagająca. Uczelnie biorą pod uwagę język obcy nowożytny, a także przedmioty ścisłe, tj. matematykę, biologię, chemię, fizykę i astronomię oraz geografię. Ale to nie wszystko, na publicznych uczelniach kandydat na studia architektura krajobrazu musi zdać egzamin potwierdzający jego zdolności plastyczne. Przykładowo, na Uniwersytecie Rzeszowskim kandydat musi narysować ołówkiem dwie prace w czasie sześciu godzin. Warto zatem upewnić się co do wymagań na Twojej uczelni i w razie konieczności poćwiczyć umiejętność rysowania.

Studia na kierunku architektura krajobrazu możesz podjąć na następujących uczelniach:

  • Politechnika Białostocka
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Opolski
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Jeśli do tej pory studiowałeś inny kierunek, nic straconego! Kierunek architektura krajobrazu jest dostępny również na studiach podyplomowych, np. na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]