Chałupnictwo – praca tylko dla naiwnych?

0
5264

Dziś praca w domu to po prostu wygodne rozwiązanie, ale dawniej – jedyna możliwość dorobienia dla emerytów, młodych mam czy osób niepełnosprawnych. Obecnie chałupnictwo w tradycyjnym tego słowa znaczeniu praktycznie nie istnieje, albo wymaga konkretnych umiejętności. Praca lekka, łatwa i przyjemna, a do tego dobrze płatna i wykonywana w domu? Na większość takich ofert lepiej nie odpowiadać, gdyż zwykle ich nadawcą jest oszust żerujący na ludzkiej naiwności i marzeniach o szybkim zarobku. Na czym polega współczesna praca chałupnicza?

Dlaczego firmy nie zlecają już pracy chałupniczej?

Tradycyjne chałupnictwo to przeżytek – dziś już nikt nie szuka pracowników do skręcenia długopisów, składania zabawek, adresowania i wysyłania kopert czy drobnych prac jubilerskich. Proste zajęcia powierza się stażystom lub praktykantom „zatrudnionym” w ramach praktyk szkolnych lub stażu organizowanego przez urząd pracy.

Ponadto w dużych firmach powstają specjalne działy, które zajmują się jedynie korespondencją lub pakowaniem towaru. Również najnowsze technologie nie sprzyjają chałupnikom – proces produkcji został w pełni zautomatyzowany i rola człowieka ogranicza się do minimum. Praca chałupnicza odeszła do lamusa również z powodu masowego  importu towarów z Chin, wskutek czego gotowe produkty (np. długopisy, zabawki) kosztują znacznie mniej niż zatrudnianie chałupnika do ich montażu.

Oczywiście jednym z ważniejszych powodów, dla których firmy nie zlecają już chałupnictwa jest… szeroki dostęp do Internetu. Oszust bardzo szybko zostanie zdemaskowany na forach, w grupach dyskusyjnych na portalach społecznościowych czy na portalach z opiniami o pracodawcach. W dodatku każdy internauta może sprawdzić firmę w bazach danych KRS, CEIDG czy BIK i w ten sposób sprawdzić wiarygodność ogłoszeniodawcy.

Uczciwe chałupnictwo – praca nie dla każdego!

office-work-1149087_1280 (1)Skręcaniem długopisów mógł zająć się każdy, bez względu na wiek, umiejętności czy wykształcenie. Praca była wprawdzie niewymagająca, ale znalezienie wiarygodnego pracodawcy graniczyło z cudem. Dziś rynek pracy proponuje zupełnie innego rodzaju chałupnictwo – praca w domu skierowana jest głównie do osób o konkretnych zdolnościach i predyspozycjach. Kto może znaleźć uczciwe zajęcie chałupnicze? Cukiernie chętnie nawiązują współpracę z osobami, które pieką pyszne ciasta, a supermarkety podpisują umowy z dostarczycielami domowej garmażerki. Chałupników zatrudniają zakłady szewskie i krawieckie do drobnych obróbek lub szycia z gotowych elementów. Prace chałupnicze zlecają też kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami i dekoracjami. Musisz jednak mieć zdolności manualne, zmysł artystyczny i znać się na technikach zdobniczych (np. na dekupażu lub malowaniu ceramiki). Jednak obecnie największą popularnością cieszy się e-working, czyli praca w domu przez Internet. W tej kategorii na uczciwe oferty mogą liczyć głównie programiści, graficy, pozycjonerzy i SEOcopywriterzy, tłumacze, redaktorzy oraz poloniści.

[Głosów:8    Średnia:3.3/5]