Dodatkowa praca w domu – chałupnictwo. Jak znaleźć poważną ofertę?

0
5354

Obecnie praca w domu sprowadza się głównie do działalności wykonywanej przez Internet. Pisanie tekstów SEO, tłumaczenia, polecanie produktów znanej marki, tworzenie baz danych, prowadzenie kont firmowych w social media czy wirtualna asystentka – takie oferty dominują na portalach ogłoszeniowych. Bardziej tradycyjne zajęcia manualne odchodzą w zapomnienie. Składanie długopisów, szycie i dzierganie, składanie zabawek czy tworzenie ozdób i dekoracji – takie zlecenia należą do rzadkości i z reguły nie zapewniają poważnej współpracy. Warto zatem zastanowić się, czy istnieje uczciwa praca w domu. Chałupnictwo często stanowi przykrywkę dla oszustów, którzy w ten sposób chcą wyłudzić dane albo pieniądze. A oto kilka rad, jak nie dać się oszukać rzekomemu pracodawcy.

Szukaj pracy w domu, ale w realnej firmie

Praca chałupnicza najczęściej jest zlecana przez niewielkie firmy, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnianie pełnoetatowych pracowników. Dlatego warto szukać zleceń tradycyjnymi kanałami, np. w lokalnej prasie, wśród znajomych, w osiedlowych sklepach czy na słupach ogłoszeniowych. Można również  chodzić od drzwi do drzwi i pytać o możliwość podjęcia pracy zdalnej. Gdzie masz największe szanse na dodatkowy zarobek? Prace chałupnicze zlecają sklepy pamiątkami i dekoracjami, kwiaciarnie, małe zakłady produkcyjne, zakłady krawieckie i szewskie oraz inne firmy handlowo-usługowe.

Uczciwa praca w domu – chałupnictwo. Sprawdź pracodawcę!

pexels-photo-374016 (2)Jeśli trafiła Ci się intratna oferta pracy chałupniczej, grzechem byłoby nie skorzystać. Jednak zanim odpowiesz na ogłoszenie w Internecie i cokolwiek podpiszesz, sprawdź wiarygodność pracodawcy. Na początek zweryfikuj numer telefonu podany w ogłoszeniu – możesz zadzwonić albo wpisać numer do wyszukiwarki. O ile pracodawca podał nazwę firmy, możesz sprawdzić ją w bazach danych na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli firma istnieje, sprawdź jej reputację na forach, w mediach społecznościowych i serwisach zamieszczających opinie o pracodawcach, np. GoWork, Kariera.pl czy Absolvent.

Podejrzane oferty pracy chałupniczej – na co uważać?

To nie prawda, że nie istnieje uczciwa praca w domu. Chałupnictwo ewoluowało do postaci pracy wykonywanej za pośrednictwem Internetu – w ten sposób zarabiają już nie tylko młode mamy, emeryci czy niepełnosprawni. Wiele ofert pracy zdalnej jest skierowanych do specjalistów, np. tłumaczy, programistów, grafików, dziennikarzy, czy różnej maści projektantów. Jednak nawet osoba bez specjalnych umiejętności może pracować w domu. Ale jak nie paść ofiarę oszusta? Przede wszystkim nigdy nie płać (np. za wysłanie towaru, opłaty wstępne) ani nie wykonuj żadnych transakcji z polecenia pracodawcy. Oceń krytycznie potencjalny zarobek, gdyż oszuści często obiecują pensję zbyt wysoką w stosunku do nakładu pracy. Zanim nie zweryfikujesz wiarygodności firmy, nie wysyłaj poufnych danych, numeru konta bankowego ani numeru dowodu osobistego.

[Głosów:10    Średnia:2.1/5]