Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

0
1650

Od czasu wprowadzenia zasady „jednego okienka”, założenie firmy to kwestia jednego dnia. Nie musisz biegać po urzędach, stać w kolejkach ani świecić oczami przez urzędnikami. System zarejestruje firmę, od razu nadając jej numer REGON i NIP. Tym sposobem przyszły przedsiębiorca nie musi borykać się z biurokracją i może założyć firmę nawet bez wychodzenia z domu. Tyle w teorii, a jak to wygląda w rzeczywistości? Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Zakładanie działalności gospodarczej przez Internet – najpierw profil zaufany lub podpis elektroniczny

write-593333_1280Na rządowej stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziesz wniosek CEIDG-1. To właśnie on pełni rolę zbawiennego „jednego okienka”. Wniosek możesz pobrać i wypełnić, a następnie wydrukować, opatrzyć własnoręcznym podpisem i złożyć w swoim urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Ale jak otworzyć działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu?

Najpierw musisz zdobyć profil zaufany (eGo) lub podpis kwalifikowany (certyfikowany). Profil zaufany  jest darmowy i przyda Ci się do załatwiania różnych urzędowych spraw przez Internet, dlatego warto poświęcić chwilę na jego założenie. Możesz to zrobić ze swojego internetowego konta bankowego, o ile Twój bank udostępnia taką możliwość. Profil zaufany możesz również zarejestrować przez Internet i potwierdzić osobiście w urzędzie lub banku.

Wniosek CEIDG-1 możesz podpisać również za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, jednak przedtem musisz go kupić, co kosztuje ok. 250 zł brutto.

Jak otworzyć działalność gospodarczą – wypełnianie wniosku CEIDG-1

Jeśli masz już profil zaufany albo podpis kwalifikowany, możesz przystąpić do wypełniania wniosku CEIDG-1 na stronie firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl. Najpierw zarejestruj swoje konto, podając prawdziwe dane – system automatycznie wpisze dane do wniosku, co przyspieszy jego wypełnienie. Aby zarejestrować firmę, w CEIDG-1 muszą znaleźć się następujące informacje:

  1. Pełna nazwa firmy – musi zawierać imię i nazwisko właściciela.
  2. Data rozpoczęcia działalności – nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku.
  3. Miejsce prowadzenia działalności – pełny adres (lokal firmowy, biuro, Twoje mieszkanie) lub charakterystyczny punkt.
  4. Sposób rozliczania podatku dochodowego i częstotliwość wpłacania zaliczki (miesięcznie lub kwartalnie).
  5. Sposób prowadzenia księgowości – np. podatkowa księga przychodów i rozchodów.
  6. Kod działalności gospodarczej według PKD – jeden lub kilka.
  7. Informacje do ZUS – np. czy będziesz zatrudniać i ubezpieczać pracowników.
  8. Numer rachunku bankowego – może być prywatny, choć zaleca się założenie rachunku firmowego.

Wypełniony wniosek musisz podpisać za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Następnie wyślij go drogą elektroniczną i czekaj na potwierdzenie (dostaniesz go na maila). Gotowe, już wiesz jak otworzyć działalność gospodarczą! W ciągu 1 dnia roboczego od złożenia wniosku Twoja firma zostanie wpisana do rejestru CEIDG, ponadto system wyśle informację do ZUS, urzędu skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]