Jak założyć firmę transportową – wymagania

0
3479

Firma transportowa może przynieść Ci całkiem niezłe dochody, zwłaszcza jeśli wyspecjalizujesz się w transporcie międzynarodowym. Musisz jednak wiedzieć, że przewóz towarów oraz pośrednictwo przy przewozie towarów należy do działalności regulowanych. Z tego powodu Twoja firma wymaga uzyskania licencji i zezwoleń, za wyjątkiem transportu samochodem (lub grupą samochodów) o masie do 3,5 tony. Jak założyć firmę transportową, gdy masz zamiar stworzyć flotę z większych pojazdów?

Przeczytaj także – Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Kto może uzyskać zezwolenie na prowadzenie firmy transportowej?

pexels-photo-590839Jeśli chcesz zajmować się transportem lub pośrednictwem w przewozie rzeczy (spedycją) samochodami o masie całkowitej powyżej 3,5 t (także ciągniki siodłowe z przyczepą lub naczepą), musisz wystąpić o zezwolenia i licencje. Aby uzyskać wszystkie wymagane uprawnienia, należy spełnić szereg warunków. Jako przyszły właściciel firmy transportowej nie możesz być karany za przestępstwa skarbowe oraz za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów oraz środowisku. Firmy transportowej nie otworzy także osoba, na której ciąży zakaz prowadzenia działalności dotyczącej transportu drogowego.

Jednak dobra reputacja to nie wszystko. Jak założyć firmę transportową? Musisz spełnić następujące warunki:

  1. Firma musi mieć stałą i rzeczywistą siedzibę.
  2. Właściciel przedsiębiorstwa (lub jeden z właścicieli) musi uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych.
  3. Musisz uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności przewoźnika drogowego.
  4. Musisz wyrobić licencję wspólnotową lub licencję na wykonywanie działalności pośrednictwa przy przewozie rzeczy.
  5. Firma transportowa musi posiadać zdolność finansową.

PKD dla firmy transportowej

W celu rejestracji firmy musisz określić zakres swojej działalności za pomocą kodów PKD. Transport drogowy rzeczy oznacza się za pomocą kodu 49.41.Z. W ramach tej podklasy możesz zajmować się transportem, wykorzystując przy tym pojazdy przystosowane do przewozu:

  • dłużyc,
  • inwentarza żywego,
  • produktów mrożonych i schłodzonych,
  • towarów ciężkich i masowych (w tym transport mleka cysternami),
  • samochodów,
  • materiałów wtórnych i odpadów.

Podklasa ta obejmuje również usługę wynajmu samochodu ciężarowego wraz z kierowcą.

Jeśli chcesz zajmować się pośrednictwem przy przewozie rzeczy, musisz wybrać kod 52.29.C – działalność pozostałych agencji transportowych.

Jak założyć firmę transportową?

Po wybraniu PKD działalności musisz dopełnić formalności związanych z rejestracją. Aby prowadzić firmę transportową w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, należy wypełnić formularz CEIDG-1 i podpisać go w urzędzie gminy lub miasta (albo przesłać podpisany profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym).

Firmę transportową możesz otworzyć również jako spółka osobowa lub kapitałowa – wówczas rejestracja odbywa się poprzez KRS w sądzie rejonowym właściwym dla siedziby spółki. Prawo wyklucza możliwość prowadzenia firmy transportowej w postaci spółki partnerskiej.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]