Od czego zacząć zakładanie własnej działalności gospodarczej?

0
1739

Chcesz uciec od pracy na etacie i założyć własną firmę, w której będziesz żeglarzem, sterem i okrętem? Coraz więcej myśli tak jak Ty – nie chcą pracować już dla kogoś, zwłaszcza gdy nie mogą doprosić się o podwyżkę i latami czekają na awans. W wielu sytuacjach to jedyny sposób, by zarabiać godne pieniądze i wykorzystać swoje doświadczenie, wykształcenie czy umiejętności. Ale od czego właściwie zacząć zakładanie działalności gospodarczej?

Wybór formy prawnej przedsiębiorstwa

businessman-2056022_1280Większość firm w Polsce to jednoosobowe działalności gospodarcze. Jednak wcale nie musisz podążać za „stadem” – może się okazać, że w Twojej sytuacji bardziej opłacalne będą inne formy prowadzenia przedsiębiorstwa. Chodzi nie tylko  o nazwę – ten wybór będzie miał wpływ na sposób rejestracji firmy, rozliczenia z fiskusem i wysokość podatków, prowadzenie księgowości, ubezpieczenie, a także na odpowiedzialność osobistą za przedsiębiorstwo. Zakładanie własnej działalności gospodarczej warto zatem rozpocząć od decyzji w kwestii formy prowadzenia firmy. Oprócz jednoosobowej działalności masz do wyboru: spółkę cywilną, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę akcyjną oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wybór formy opodatkowania

Jeśli wybrałeś już formę prawną firmy, najwyższy czas ocenić, który sposób rozliczania z fiskusem będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Wybór opodatkowania jest uzależniony m.in. od rodzaju przedsiębiorstwa. Przykładowo, podatek CIT jest zarezerwowany dla osób prawnych, tj. spółek kapitałowych, spółdzielni czy przedsiębiorstw państwowych, natomiast za pomocą karty podatkowej rozliczają się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki cywilne. Ponadto możesz wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek PIT na zasadach ogólnych lub PIT liniowy. Podejmując decyzje podatkowe przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, musisz wziąć pod uwagę także spodziewane przychody przedsiębiorstwa. Ponadto niektóre formy opodatkowania umożliwiają skorzystanie z ulg podatkowych oraz rozliczanie się z małżonkiem.

Określenie rodzaju działalności – kody PKD

Kwestie formy prawnej i podatku dochodowego są szalenie ważne, jednak  zakładanie własnej działalności gospodarczej musisz zacząć od określenia podstawowych celów i zadań firmy. Będziesz zajmować się produkcją, sprzedażą, a może usługami? Co konkretnie będziesz produkować, sprzedawać i jakie usługi świadczyć? Po wybraniu rodzaju działalności musisz wyszukać odpowiedni kod PKD, który będzie Ci potrzebny już na etapie składania wniosku o rejestrację CEIDG-1. Ponadto kod PKD jest niezbędny do klasyfikacji firmy w celach statystycznych, a także prowadzenia rachunkowości i dokumentacji przedsiębiorstwa. Kody PKD mają również zastosowanie w rejestrach i ewidencjach administracji publicznej. Przedsiębiorca może wybrać nie więcej niż 10 kodów PKD, przy czym na pierwszym miejscu we wniosku CEDG-1 należy podać kod opisujący działalność dominującą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]