Czy Polacy są kawoszami?

0
657
Czy Polacy są kawoszami

Czy wiesz, że najwięcej kawy wypija mieszkaniec Finlandii? Okazuje się jednak, że Polacy rocznie wypijają łącznie nawet 110 milionów kilogramów kawy, dzięki czemu plasują się już na dziesiątym miejscu kawoszy, biorąc pod uwagę wszystkie kraje świata. Chociaż przez lata królowała u nas kultura picia herbaty, to coraz bardziej doceniamy również czarny napój. 

Jaką kawę piją Polacy?

Trzeba przyznać, że mieszkańcy Polski są coraz bardziej świadomi i to nie tylko w zakresie rytuału parzenia kawy, ale również wyboru jakości jej ziaren. O ile jeszcze do niedawna zachwycaliśmy się kawą rozpuszczalną, którą mogliśmy zaparzyć dosłownie w kilka sekund, tak dzisiaj coraz częściej wybór pada jednak na najlepsze ekspresy do kawy, które przyrządzają napój ze świeżych, palonych ziaren. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło typu “ekspres Jura do kawy – sklep Profi Cafe”, aby przekonać się, jak duży wybór różnego rodzaju sprzętów do parzenia kawy czeka na smakoszy tego pobudzającego napoju.  

Wybór kawy można scharakteryzować również ze względu na jej gatunek czy sposób parzenia. Nie ma wątpliwości, że najczęstszym wyborem Polaków jest słaba kawa z mlekiem typu latte. Kolejno, popularnością cieszy się cappuccino, a dopiero później mocne espresso. Latem orzeźwiamy się zaś mrożoną cafe frappe. 

Czy Polacy chodzą do kawiarni? 

Oczywiście, że tak. Okazuje się, że jeden kubek porannej kawy to zbyt mało dla przeciętnego kawosza. Kawę najczęściej pijemy do śniadania albo już w pracy podczas pierwszej przerwy. Kawa jest równie często zamawiana podczas spotkań biznesowych oraz tych prywatnych, na przykład towarzyszy pogaduszkom z najlepszą przyjaciółką. Kawiarnie, w których można zamówić świeżo przyrządzoną, aromatyczną kawę, powstają w większych miastach Polski, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. 

Dlaczego lubimy pić kawę?

Większość osób, które doceniają czarny napój, piją go tak naprawdę z przyzwyczajenia oraz ze względu na pyszny smak. Kawosze mają świadomość w zakresie właściwości kawy, która ma pobudzać i dodawać energii oraz walczyć ze zmęczeniem, natomiast tylko nieliczni wiedzą o jej znacznie szerszym, dobroczynnym działaniu. 

Okazuje się, że kawa usprawnia pracę mózgu, poprawia koncentrację i skupienie, pozytywnie wpływa na poprawę pamięci. Co ważne, kawa pomaga zmniejszać ryzyko występowania licznych chorób, w tym cukrzycy typu 2. 

Ile kosztuje dobra kawa?

Polacy stawiają na kawę dobrego gatunku. Oczywiście, jej cena zależy od rodzaju, miejsca produkcji, kraju pochodzenia ziaren. Wylicza się, że statystyczny kawosz jest w stanie wydać nawet 50 złotych za 250 g jakościowej kawy. 

Zamawiając kawę w kawiarni, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 10-20 złotych, zresztą właśnie dlatego coraz częściej w naszych domach pojawiają się profesjonalne ekspresy do kawy. Dzięki temu możemy raczyć się tym aromatycznym napojem w zależności do indywidualnych potrzeb, a jedna filiżanka kosztuje nas zdecydowanie mniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]