Fascynuje Cię świat fauny i nie wyobrażasz sobie studiowania innego kierunku jak zoologia? Chcesz brać udział w badaniach nad narodzinami, rozwojem i życiem zwierząt? Pragniesz odkrywać nowe gatunki i badać zależności zachodzące w naturze, a nawet mieć wpływ na treść współczesnych podręczników do biologii? Zoologia wydaje się jedynym słusznym wyborem dla miłośników zwierząt, a zarazem osób dociekliwych, zdolnych do formułowania i udowadniania tez dotyczących środowiska naturalnego. Jednak jeśli skorzystasz z internetowej wyszukiwarki, doznasz przykrego rozczarowania. Na polskich uczelniach nie znajdziesz kierunku zoologia – studia te w zasadzie są niedostępne w naszym kraju. Podpowiadamy jednak, co może zrobić maturzysta pragnący pracować ze zwierzętami.
Zoologia na studiach – ścieżka edukacji dla przyszłego zoologa
Aby zostać badaczem warunków życia i zachowania zwierząt powinieneś najpierw ukończyć studia I stopnia z biologii. Kierunek ten znajdziesz na wielu publicznych i niepublicznych uczelniach w Polsce, jednak najlepiej wybrać uniwersytet przyrodniczy w dużym mieście. Biologię możesz studiować m.in. na:
- Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Biologii
- Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – Wydział Rolnictwa i Biologii
- Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt
- Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
- Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie – Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
Po ukończeniu licencjatu możesz podjąć studia uzupełniające II stopnia i wybrać specjalność najbardziej związaną z nauką o zwierzętach (np. biologia środowiskowa). Odrębne studia „zoologia” są niedostępne w Polsce, dlatego musisz sam opracować swoją ścieżkę kształcenia. Weź jednak pod uwagę, że z racji badawczego i naukowego charakteru tej dziedziny, wskazane jest podjęcie studiów doktoranckich o tematyce skojarzonej z zoologią – najlepiej za granicą.
Nie tylko zoologia – studia dla wielbicieli zwierząt
Brak studiów na kierunku zoologia może zniechęcać maturzystę, który marzy o pracy ze zwierzętami, ale niekoniecznie chce podążać nieco pokrętną drogą aż do obrony doktoratu. Zamiast biologii możesz jednak wybrać inny, równie ciekawy kierunek stricte związany z fascynującym światem fauny. Zootechnika skupia się na zwierzętach gospodarskich, a konkretnie na badaniu ich żywienia, hodowli i rozmnażania. W Polsce możesz również studiować kierunek „ogrody zoologiczne i zwierzęta amatorskie”, po którym będziesz znawcą hodowli zwierząt egzotycznych i domowych. Studiowanie weterynarii umożliwi Ci pracę w charakterze „lekarza zwierząt” – to zdecydowanie najbardziej potrzebny prozwierzęcy kierunek, choć nie jedyny, który ma na uwadze zdrowie zwierząt. Możesz również ukończyć zoofizjoterapię – studia te przygotują Cię do prowadzenia rehabilitacji zwierząt towarzyszących, nieudomowionych lub egzotycznych.