Jak znaleźć pomysł na biznes w małym mieście?

0
37352

Uważasz, że w małym mieście wymyślono już wszystko i nie ma tu perspektyw dla rozwijającego się biznesu? Zanim jednak wypłyniesz na szerokie wody i trafisz do stolicy, spróbuj docenić swoje najbliższe otoczenie. Może się bowiem okazać, że niespełna 20-tysięczne miasteczko oferuje całkiem wygodne warunki do prowadzenia własnej działalności. Co zrobić, aby Twój pomysł na biznes w małym mieście wypalił i zapewniał przyzwoite dochody?

Dlaczego warto założyć firmę w małym mieście?

people-3152585_1280Wydaje Ci się, że niska liczba ludności to również mniej klientów, a co za tym idzie – mniejsze dochody? Częściowo masz rację. Weź jednak pod uwagę, że w mieścinie masz mniejszą konkurencję i możesz liczyć na niższe koszty prowadzenia działalności. W dodatku im mniejsze miasto, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz w rynkową niszę. O ile sklepów spożywczych, fryzjerów czy knajpek z fast-foodem wszędzie jest od groma, o tyle galeria z rękodziełem, sklep z odzieżą XXL czy escape room może być pierwszym i jedynym takim obiektem w Twoim mieście. Jeśli będziesz kreatywny, możesz stać się pionierem na rynku, co pozwoli Ci dyktować ceny i kształtować ofertę według własnego „widzimisię”.

Co brać pod uwagę, realizując pomysł na biznes w małym mieście?

Jeśli Twoja działalność w małym mieście ma odnieść sukces, musisz przygotować biznesplan w oparciu o charakter miejscowości i potrzeby jej mieszkańców. Jeśli mieszkasz w mieście atrakcyjnym turystycznie, znanym z zabytków lub walorów krajobrazowych, może warto otworzyć hostel, sklep z pamiątkami albo wypożyczalnię sprzętu sportowego?

Dobry pomysł na biznes w małym mieście może być związany także z transportem – jak wiadomo, w miasteczkach komunikacja publiczna zwykle pozostawia wiele do życzenia. Stali mieszkańcy i bywalcy z pewnością będą Ci wdzięczni, jeśli założysz firmę świadczącą usługi przewozowe albo wypożyczalnię rowerów czy samochodów.

Masz wrażenie, że w Twoim mieście nic się nie dzieje, a młodzież szwenda się po ulicach bez celu? W takim razie pomyśl o działalności rozrywkowej – możesz założyć klub taneczny, siłownię, salon gier, małe centrum sportowe, kręgielnię czy escape room.

Czy pomysł na biznes w małym mieście może wypalić, jeśli mieszkańcy nie zarabiają zbyt wiele? W tej sytuacji warto pomyśleć o firmie na miarę kieszeni mieszkańców – wbrew pozorom sklepy typu „wszystko po 5 zł”, czy „ciucholandy” generują spore dochody, nie tylko w biedniejszych regionach Polski.

Doskonały pomysł na działalność w małym mieście to handel lub usługi obwoźne. Możliwości jest naprawdę wiele – sprzedaż pieczywa i pączków prosto z auta, food truck z hamburgerami, czyszczenie dywanów w domu klienta, strzyżenie psów, usługi kosmetyczne i fryzjerskie.

Przed wyborem rodzaju działalności sprawdź, jakich usług i produktów najbardziej potrzebują mieszkańcy i czego nie mogą dostać u siebie na miejscu. Warto również prześledzić poczynania Twoich konkurentów z branży – jeśli szybko „zwijali interes” i narzekali na klientelę, musisz zweryfikować swoje plany o własnym biznesie.

[Głosów:25    Średnia:2.2/5]