Ten rok z pewności dla wielu branż przyniósł ogromne straty. Z tego powodu właśnie w tym czasie, tak jak nigdy dotąd o wiele ostrożniej zakładamy biznesy, niż przed wybuchem epidemii. Wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Portale internetowe oraz telewizyjne, wiadomości i stacje radiowe powtarzają informacje o zbliżającym się kryzysie lub już trwającej stagnacji gospodarczej. Obostrzenia wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzeniania COVID-19 i niepewna sytuacja wielu przedsiębiorców sprawiły, że sporo z nich zrezygnowało z otwarcia własnej działalności gospodarczej czy założenia spółki. Jak w czasie kryzysu wygląda sytuacja związana z rejestracją działalności?
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/rejestracja-dzialalnosci-gospodarczej-upadlosci-i-covid-19/
Rejestracja działaności w czasach COVID-19
Między kwietniem, a czerwcem zostało odnotowanych 64 410 rejestracji podmiotów gospodarczych. Jest to o 31,8 proc. mniej w porównaniu do liczby rejestracji z II kwartału 2019 roku. W tym samym okresie wzrosła również też liczba upadłości. Było ich 157, czyli o prawie 20 proc. więcej, niż w II kwartale ubiegłego roku.
Wśród Polaków maleje zainteresowanie zakładania wszelkiego rodzaju biznesów. Tak właśnie prezentują się spadki:
- budownictwo o 35 proc,
- usługi o 34,3 proc.,
- informacja i komunikacja o 32,5 proc.,
- zakwaterowanie i gastronomia o 31,8 proc.,
- transport i gospodarka magazynowa o 31 proc.,
- przemysł o 30,4 proc
- handel i naprawa pojazdów samochodowych o 17,9 proc.
Nasi rodacy otwierali o wiele mniej działalności gospodarczych (jako ciekawostkę należy dodać, że jest to najbardziej popularna forma prowadzenia firmy) oraz zawiązywali mniej spółek różnego rodzaju. Wyjątek stanową tu spółki partnerskie – w II kwartale 2019 r. było ich 19, a w tym roku 20.
Osoby fizyczne, które prowadziły swoją własną dzałalność stanowiły 83,1 procent wszystkich rejestracji podmiotów gospodarczych, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 13,3 proc.(w drugim kwartale 2019 roku było to odpowiednio 86,9 proc. i 9,8 proc.).
Upadłość podmiotów finansowych i kwarantanna
Całkowita liczba upadłości podmiotów gospodarczych w II kwartale tego roku r. wyniosła 157 i była o 19,8 proc. większa, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Wzrost upadłości objął:
- przemysł (40 wobec 26),
- usługi (25 wobec 21),
- transport i gospodarkę magazynową (13 wobec 9)
- zakwaterowanie i gastronomię (5 wobec 4).
Spadek liczby upadłości zanotowano w handlu oraz naprawie pojazdów samochodowych (41 wobec 44). W budownictwie zaś, a także informacji i komunikacji liczba upadłości pozostała na tym samym poziomie.
Największy spadek upadłości według Głównego Urzędu Statystycznego „Rejestracje i upadłości podmiotów gospodarczych w drugim kwartale 2020 roku”
ogłoszono w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (53,5 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (22,3 proc.).
Zobacz też: http://www.akcjakredyt.pl/na-czym-polega-ulga-na-start/