Czy inwestowanie w wino się opłaca?

0
2322
Czy inwestowanie w wino się opłaca?

Ostatnim czasem wiele mówi się o inwestowaniu na giełdzie jako jednym z najlepszych sposobów na pomożenie kapitału. Przedsięwzięcie to może okazać się jednak ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w zawieraniu tego typu transakcji bądź brakuje nam wiedzy, w jaki sposób kupować i sprzedawać akcje z zyskiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest inwestowanie w dobra materialne, zwłaszcza w wino, którego konkretne odmiany uchodzą za produkty luksusowe.

W krajach Europy Zachodniej rynek tego typu inwestycji jest już bardzo dobrze rozwinięty, w Polsce dopiero raczkuje. Nie zmienia to jednak faktu, że zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Wraz ze wzrostem dochodu Polaków rośnie bowiem chęć pomnażania zgromadzonego kapitału. Głównym determinantem ceny danego wina jest wielkość zbiorów winogron w danym sezonie i w sezonach poprzedzających.

Należy przy tym pamiętać, że są to inwestycje długoterminowe, które mogą przynieść wysokie zyski. Trzeba mieć na uwadze jednak to, iż rynek win podlegać może spekulacjom. Przed przystąpieniem do inwestycji, warto przez pewien czas obserwować zmiany, jakie dokonują się na nim. W portfelach inwestycyjnych win dominują trunki typu Bordeaux. Pochodzą one z obszaru, gdzie znajduje się około ośmiu tysięcy posiadłości winiarskich. Ceny tych win utrzymują się zazwyczaj na stabilnym poziomie i nie podlegają silnym fluktuacjom. Wzrastającą popularnością pochwalić mogą się również wina pochodzące z Włoch i Burgundii, co sprawia, że ceny tych trunków również rosną.

Jeśli dopiero zaczynamy inwestować w wina, pieniądze warto lokować w najbardziej prestiżowe trunki. Mogą one długo leżakować, przez co z czasem nabierają lepszych walorów smakowych oraz zapachowych, za które klienci na całym świecie są w stanie zapłacić sporą kwotę pieniędzy. Wraz z upływem czasu stają się coraz rzadsze, przez co popyt na nie zwiększa się, co sprawia, że rośnie również ich cena.

Inwestycja w wino może stanowić kuszącą alternatywę, zwłaszcza dla drobnych inwestorów, dysponujących kapitałem 10000-20000 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]