Czy używane wózki widłowe to dobry pomysł?

0
1875
Czy używane wózki widłowe to dobry pomysł?

Wózki widłowe jako jedyne pojazdy mechaniczne umożliwiają tak wygodne magazynowanie różnego rodzaju ładunków. Dzięki swoim charakterystycznym właściwościom zyskały centralne miejsce wśród maszyn współczesnej logistyki magazynowej. Jeśli Twoja firma zastanawia się nad zakupem pojedynczego wózka widłowego lub całej floty takich pojazdów, powinieneś się zastanowić, czy używany wózek widłowy na pewno się sprawdzi.

Niezależnie od tego, czy Twoja firma to zakład produkcyjny, magazyn czy centrum logistyczne, prawdopodobnie zakup wózka widłowego jest dla Ciebie koniecznością. Jeśli przeglądałeś oferty nowych wózków widłowych wprost od producenta, prawdopodobnie dowiedziałeś się, że tego rodzaju pojazdy mogą być naprawdę drogie. Jeśli stoisz przed zakupem całej floty wózków widłowych, prawdopodobnie będzie to dla Ciebie ogromny wydatek. Czy używane wózki widłowe w takiej sytuacji będą dobrym wyjściem?

Używane wózki widłowe – co warto o nich wiedzieć?

Używane wózki widłowe mogą być rewelacyjnym posunięciem biznesowym, o ile zakup floty tego rodzaju pojazdów, będzie przeprowadzony w sposób przemyślanym, czyli z wiedzą i zastosowaniem kilku podstawowych zasad. Używane wózki widłowe, które są dostępne na rynku wtórnym to naprawdę zróżnicowany rodzaj pojazdów. W większości przypadków firmy pozbywają się mocno leciwych, często podniszczonych egzemplarzy, których żywotność nie będzie zbyt długa. Nie oznacza to jednak, że na rynku używanych wózków widłowych nie ma w czym wybierać.

Bardzo często można spotkać egzemplarze kilkuletnie, których stan niewiele odbiega od standardów nowych wózków widłowych. I choć cena takich pojazdów, będzie zazwyczaj o wiele większa niż średnia cena wózków widłowych z najniższej półki, to i tak w porównaniu do wózków widłowych od producenta, będzie to naprawdę spora różnica. Oznacza to, że pierwszą zasadą szukania dobrych wózków widłowych z rynku wtórnego jest niewybieranie podejrzanie tanich wózków widłowych. Pozorna oszczędność może mieć opłakane skutki.

Kolejnym aspektem jest zwracanie uwagi nie tyle na kwestie wizualne, ale na liczbę przepracowanych motogodzin w takich pojazdach. Motogodziny pełnią taką samą rolę jak przebieg w autach osobowych czy ciężarowych. Na tej podstawie można wprost oszacować, w jakim stanie jest silnik danego wózka widłowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]