Kim dokładnie jest radca prawny i na czym polega jego praca?

0
1095
Kim dokładnie jest radca prawny i na czym polega jego praca

Należy zdawać sobie sprawę, że radca prawny jest prawnikiem zajmującym się świadczeniem bardzo istotnej pomocy prawnej. Trzeba wiedzieć, że wykonywanie wspomnianego zawodu jest związane z przestrzeganiem bardzo rygorystycznych zasad, które zostały określone w ustawie o radcach prawnych.

Etyka zawodowa radcy prawnego

Koniecznie warto wiedzieć, że radcowie prawni są zobowiązani przestrzegać zasad etyki zawodowej. Należy do nich zaliczyć Kodeks Etyki Radcy Prawnego, który został uchwalony przez Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Należy mieć świadomość, że wspomniane zasady regulują przede wszystkim najbardziej podstawowe wartości omawianego zawodu.

Radców prawnych musi zatem cechować profesjonalizm, sumienność, lojalność wobec klientów czy niezależność. Warto zaznaczyć, że radcowie prawni zobowiązani są jeszcze przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej dokładnie ustalić z danym klientem wysokość wynagrodzenia.

Czy warto korzystać z pomocy prawnej, która będzie świadczona przez radcę prawnego?

Warto mieć świadomość, że celem zasad, które są związane z wykonywaniem omawianego zawodu radcy prawnego jest ochrona klientów. Trzeba bowiem zaznaczyć, że proces przygotowywania do tego zawodu jest świadectwem, że osoby posiadające tytuł radcy prawnego posiadają nie tylko właściwą wiedzę, ale również umiejętności do zostania profesjonalnym doradcą czy pełnomocnikiem.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia jeżeli chodzi o zagadnienia, którymi może zajmować się osoba pracująca w omawianym zawodzie. Radca prawny może być specjalistą z zakresu prawa podatkowego, rodzinnego czy cywilnego.

Samorząd zawodowy radców prawnych

Warto mieć świadomość, że obowiązkiem radców prawnych, a także aplikantów jest przynależność do samorządu zawodowego, którego zadaniem jest zagwarantowanie odpowiednich warunków do wykonywania zadań przez osoby pracujące w omawianym zawodzie.

Oczywiście samorząd zawodowy powinien nie tylko chronić interesy aplikantów i radców prawnych, ale również ich reprezentować. Bardzo istotną rolą wspomnianego samorządu jest także współdziałanie w stosowaniu i kształtowaniu prawa czy właściwe przygotowanie poszczególnych aplikantów do wykonywania tego bardzo wymagającego zawodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]