Realia polskiego rynku pracy

0
603
praca

Rynek pracy w Polsce ciągle się rozwija i oferuje wiele etatów w różnych gałęziach gospodarki. Zatrudnienie znajdą osoby zarówno bez wykształcenia wyższego jak i wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych. Obecnie bezrobocie w Polsce wynosi 5,6 procent, a średnia w Unii Europejskiej to 6,5 procent.

Bezrobocie spadło w większości województw w Polsce – najwyższe wskaźniki odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (8,7%), podkarpackim (8,4%), kujawsko-pomorskim (8,1%), najniższe wskaźniki zaś w: wielkopolskim (3,4%), śląskim (4,6%) i mazowieckim (4,9%). Płaca minimalna w Polsce wynosi 3010 złotych brutto, czyli „na czysto” można uzyskać 2 363 złotych.

Rynek pracy w Polsce

Polska gospodarka w najbliższych latach musi zabiegać o pracowników za granicy, którzy mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami oraz znajomością swojej branży. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest starzejące się społeczeństwo, ujemny przyrost naturalny, który powoduje, że zaczyna brakować rąk do pracy oraz migracja Polaków za granicę. Mimo niezbyt pozytywnych przewidywań, dziś w Polsce pracuje blisko 16,8 miliona osób z czego 818 tysięcy stanowią cudzoziemcy. Wskaźnik dotyczący aktywności zawodowej sięgnął 58,2 proc, a wskaźnik aktywności w wieku produkcyjnym wyniósł 79,9 proc. Natomiast wskaźnik zatrudnienia wykazał 77,4 proc. Nienormalna sytuacja, którą przyniosła firmom pandemia COVID-19, spowodowała większą chęć zatrudnienia znacznej liczby specjalistów posiadających umiejętności z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Takich ofert pracy, w sierpniu 2021 r., było aż o 133% więcej niż rok wcześniej. Maleje liczba benefitów jakie zapewniają pracodawcy – w sierpniu 2021 r. było ich średnio po 6,4 wobec 6,6 w lipcu 2021 r. Najczęściej występującymi w ofertach pracy benefitem były różnego rodzaju szkolenia (72% wskazań wobec 81% miesiąc wcześniej) i pakiety medyczne (56% wobec 60%). Jest widoczna większa chęć zatrudniania pracowników czasowych. W ten sposób pracodawcy chcą optymalizować koszty zatrudnienia pracowników. Dzięki temu trendowi, pracę łatwiej mogą dostać osoby, które chcą sobie dorobić do swojej głównej pensji.

Portal o pracy Gowork Praca to miejsce na którym możemy przeczytać opinie pracowników o pracodawcy, który nas interesuje. Dzięki niemu możemy się dowiedzieć jaka jest atmosfera w miejscu pracy oraz jak nasz przyszły szef podchodzi do kwestii nagradzania pracowników za nadgodziny. Należy jednak z pewny dystansem podchodzić do tych ocen, ponieważ często konkurencyjne firmy wynajmują osoby, żeby zniszczyć swojego rywala. Czasem zdarza się, że pracownicy firmy przejawiają roszczeniową postawę, która charakteryzuje się tym, że piszą negatywne opinie przez to, że nie dostali oni premii ot, tak. Nie dając od siebie czegoś więcej, ale robiąc to co zwykle. Spotkać można oczywiście osoby, które rzetelnie opisują daną firmę i wypisują plusy oraz minusy pracy w tym miejscu. Cieszy to, że na odpowiedź nie trzeba długo czekać i często w dyskusjach pokazują się przedstawiciele firmy, która jest tematem rozmów, żeby wyjaśnić pewne nieścisłości.

Potężnym plusem tej strony jest to, że można na niej znaleźć prawie 4 miliony opinii o różnych firmach. Oferuje, również możliwość uczestnictwa w różnorakich szkoleniach z wielu dziedzin. Dzięki nim możemy podnieść swoje kompetencje zawodowe i dzięki temu lepiej zarabiać w obecnej lub nowej pracy. Dostępne na tej witrynie są, również szkoły policealne, które umożliwiają zdobycie konkretnego zawodu po ukończeniu swojej edukacji. Warto wspomnieć o tym, że jest też tu poradnik dotyczący tego jak dobrze napisać CV oraz list motywacyjny. Są to z dużą pewnością wartościowe rady dla osób, które poszukują zatrudnienia.

Najlepiej płatne zawody w Polsce to te związane z informatyką, nowymi technologiami, kadrą kierowniczą i prawem. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ kilka czynników takich jak: wykształcenie, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość języków obcych oraz umiejętności miękkie. Oprócz wysokiej pensji, prestiżu społecznego, pracownicy mogę liczyć też na: prywatną opiekę medyczną, kartę sportową oraz wyjścia firmowe. Coraz częściej dodatkowe korzyści oferowane przez firmy przyciągają pracowników bardziej niż dodatkowe premie pieniężne. Niewątpliwie prywatna opieka medyczna czy karta sportowa sprawiają, że pracownik oszczędza czas na szukaniu najlepszych ofert i może go poświęcić na coś bardziej twórczego. Jest też on mniej zestresowany, bo nie musi tyle czekać na ważne zabiegi, jak to ma miejsce w państwowej służbie zdrowia.

Przykłady najlepiej płatnych zawodów w Polsce:

1. Adwokat – około 21 300 zł

2. Najlepszy mechanik w firmie produkcyjnej – około 20 000 zł

3. Informatyk – około 19 500 zł

4. Specjalista sprzedaży w branży technicznej – około 18 500 zł

5. Inżynier produktu – około 18 200 zł

Wysokie zarobki wykazali też przedstawiciele zawodów takich jak specjalista do spraw sprzedaży (około 17 900 zł), specjalista ds. ważnych klientów (około 17 700 zł) i inżynier testów (około 17 200 zł).

[Głosów:0    Średnia:0/5]