Własna firma czy etat?

0
2432
Własna firma czy etat

Wiele osób na początku swojej kariery zawodowej staje przed dylematem, czy założyć własną firmę i samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą czy też zdecydować się na pracę na etacie. Znalezienie optymalnego rozwiązania dla siebie jest niezwykle trudne i należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie chodzi jedynie o finansową opłacalność dokonanego wyboru, ale również nasze predyspozycje i czynniki psychologiczne, bo o ile założenie własnej firmy jest proste, to jej prowadzenie już niekoniecznie.

Podjęcia decyzji nie ułatwia dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy przeanalizować różne aspekty, które determinują atrakcyjność określonej formy zarobkowania. Warto również pamiętać o tym, iż nie jest to decyzja na całe życie. Można w każdym momencie ją zmienić lub połączyć prowadzenie własnej działalności gospodarczej z pracą na etat. Takie rozwiązanie może stanowić kuszącą alternatywę, głównie przez wzgląd na to, iż nie ma możliwości dublowania się składek społecznych ZUS. W przypadku gdy płaca za etat jest wyższa lub niższa minimalnemu wynagrodzeniu, przedsiębiorca jest zobligowany tylko i wyłącznie do opłacenia składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia własnej działalności.

W działalności gospodarczej koszty są zazwyczaj wyższe w porównaniu z etatem. Obniżają one dochód, przez co zmniejszeniu ulegają również należności podatkowe, które pracując jesteśmy zobowiązani do uiszczania na rzecz państwa. Za koszty uznać należy również składki na ubezpieczenie ZUS. W przypadku pracy na etat są one po części finansowane także przez naszego pracodawcę, a ich wysokość uzależniona jest od wielkości wynagrodzenia. Kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą kwota składki jest stała. Dodatkowo przez 24 miesiące od założenia firmy przedsiębiorca opłaca składki na preferencyjnych warunkach.

Rejestracja jako czynny podatnik VAT zazwyczaj daje przedsiębiorcy możliwość tańszego kupowania, oczywiście o ile towary te lub usługi służą prowadzonej działalności. Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt urlopu, to w tej kwestii korzystniej wypada etat. Pracownik ma bowiem prawo do 20 lub 26 dni płatnego urlopu. Osoba prowadząca działalność gospodarczą sama zarządza swoim czasem, w praktyce jednak nawał obowiązków i brak zastępstwa często uniemożliwia wzięcie urlopu.

Odpowiedź na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest własna firma czy też praca na etat, nie jest prosta. Wyboru należy dokonać samodzielnie w oparciu o analizę kosztów i potencjalnych korzyści.

[Głosów:1    Średnia:5/5]