Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

0
2238
Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Posiadanie własnego domu czy też mieszkania to marzenie wielu Polaków. Jednak ze względu na brak wystarczających środków finansowych zazwyczaj schodzi na dalszy plan. Kiedy jednak jesteśmy zdeterminowani, a nie posiadamy aż tak dużej kwoty, warto pomyśleć o wzięciu w banku kredytu hipotecznego.

Zanim udamy się do placówki banku, warto samodzielnie sprawdzić naszą zdolność kredytową. To na jej podstawie bank przyznaje dofinansowanie i określa jego maksymalną wysokość. Można tego dokonać korzystając z kalkulatorów online lub udać się do niezależnego doradcy finansowego. Jeśli okaże się, że nasza wiarygodność kredytowa nie jest najlepsza, należy ją nieco podreperować, na przykład spłacając inne zobowiązania lub zadbać o dodatkowego kredytobiorcę lub poręczyciela, który stanowić będzie dla banku zabezpieczenie na wypadek niemożności spłacenia przez nas zaciągniętego zobowiązania.

Przed wizytą w banku warto podpisać umowę przedwstępną z właścicielem nieruchomości. Najlepiej jeśli zostanie ona sporządzona w formie aktu notarialnego. Może mieć także formę umowy pisemnej, jednak jest to mniej bezpieczna opcja. W następnym kroku należy przygotować odpowiednie dokumenty – dowód osobisty, umowę przedwstępną sprzedaży, zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzające zatrudnienie oraz dochody czy też wszelkie informacje, dotyczące dotychczasowych zobowiązań kredytowych. Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów należy skontaktować się z kilkoma bankami i poprosić o przedstawienie oferty kredytowej.

Warto pamiętać o tym, aby ograniczyć ilość placówek, w których ubiegamy się o kredyt hipoteczny. Jest to uzasadnione kilkoma względami. Przede wszystkim zbyt duża ilość zapytań o zdolność kredytową widoczna jest w systemach, przez co bank może negatywnie ocenić nasz wniosek. Mniej ofert oznacza również łatwiejsze możliwości porównania konkurencyjnych umów. Jest to także odpowiedni moment na przeprowadzenie z bankiem rozmów negocjacyjnych. Przedstawicielowi placówki możemy pokazać oferty innych banków, przez co uzyskamy preferencyjne warunki, dodatkowe usługi lub po prostu większą kwotę dofinansowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]