5 powodów, dla których warto zatrudnić pracowników z Ukrainy

0
1377
5 powodów, dla których warto zatrudnić pracowników z Ukrainy

Analizując polski rynek pracy, można łatwo zauważyć, że brakuje na nim wykwalifikowanych pracowników. Taka sytuacja ma miejsce w wielu branżach. Pod tym względem nasz rynek pracy upodobnił się do sytuacji w krajach zachodniej Europy. Ten niedobór pracowników powoli uzupełniają osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy. Wielu pracodawców podchodzi do nich z dużym dystansem. Dlatego przedstawimy Ci 5 powodów, dla których warto zatrudnić pracowników z Ukrainy.

Zbliżona kultura i język

Polacy i Ukraińcy wbrew pozorom są do siebie bardzo podobni. Używane przez nas języki należą do grupy słowiańskich. Dlatego spotykając obywatela z Ukrainy, jesteśmy w stanie porozumieć się z nim. Ukraińcy przyjeżdżający do Polski bardzo chętnie uczą się naszego języka. Małe różnice kulturowe sprawiają, że współpraca pomiędzy Polakami i Ukraińcami jest niemalże wzorowa.

Uproszczone procedury zatrudnienia

Wielu przedsiębiorców wzbrania się przed zatrudnianiem obcokrajowców, bojąc się skomplikowanych procedur. Tymczasem w przypadku obywateli Ukrainy nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na pracę. Nie musi być przeprowadzony także tzw. test rynku pracy. Jedynym dokumentem, jaki musi złożyć pracodawca, jest oświadczenie o zamiarze zatrudnienia. Czas pracy obywatela Ukrainy nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu roku. Co istotne praca może być wykonywana dla różnych pracodawców i nie musi mieć charakteru ciągłego. W przypadku, jeśli będziesz chciał zatrudnić pracownika z Ukrainy na stałe, to musi on uzyskać pozwolenie na pracę.

Jeszcze łatwiej jest zatrudnić pracownika z Ukrainy, współpracując z agencją pracy. Wtedy to agencja jest pracodawcą, który oferuje Twojej firmie leasing pracowników. Więcej informacji na ten temat znajdziesz, wchodząc na stronę https://workafford.pl/uslugi/leasing-pracownikow/.

Duża motywacja do pracy

Obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Polski, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy i w ten sposób wspomóc swoją rodzinę. Ta silna motywacja przekłada się na duże zaangażowanie oraz wysoką wydajność pracy. Zapewne słyszałeś o pracowitości Ukraińców. Nie ma w tym ani odrobiny przesady. Ponadto pracownicy z Ukrainy bardzo chętnie podejmują się prac dodatkowych oraz są gotowi na pracę poza standardowymi godzinami. W wielu przypadkach pracownicy z Ukrainy pracują więcej aniżeli standardowe 40 godzin w tygodniu.

Niski koszt dla pracodawcy

Stawki, za jakie pracują obywatele Ukrainy, są niższe od tych, na jakie godzą się Polacy. To czyni z nich jeszcze bardziej łakomy kąsek dla polskich pracodawców. Jak pokazują badania, średnia miesięczna pensja Ukraińca pracującego w Polsce wynosi 2000 zł. Średnia miesięczna płaca na Ukrainie to zaledwie 850 zł. Płaca, która jest nie do zaakceptowania dla Polaków, na Ukraińcach robi duże wrażenie.

Różnorodne formy zatrudnienia

Powinieneś także wiedzieć, że korzystając z usług pracowników z Ukrainy, możesz zatrudnić ich w różnoraki sposób. Dużą popularnością cieszy się korzystanie z usług wspomnianych już wcześniej agencji pracy. Przykładem takiej agencji jest Workafford. Firmy rekrutacyjne mogą zaoferować różne formy zatrudnienia. Wśród nich najbardziej popularny jest leasing pracowników, praca tymczasowa, praca na próbę lub rekrutacja na stałe stanowisko pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że większość obywateli Ukrainy pracuje w Polsce w cyklach 6-miesięcznych, korzystanie z usług agencji pracy jest dla pracodawcy bardzo wygodne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy, to wejdź na stronę workafford.pl. Agencja Workafford będzie w stanie zaproponować Twojej firmie atrakcyjne warunki współpracy i zapewni pracowników o wymaganych przez Ciebie kwalifikacjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]