Co warto wiedzieć o kodeksie pracy?

0
2044

Kodeks pracy jest to dokument regulujący i określający prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. Obowiązujący do tej pory w Polsce Kodeks Pracy, wprowadzono w 1974 roku, od tego czasu został on wielokrotnie zmodyfikowany. Obecnie dokument zawiera 15 działów, które dotyczą m.in. wynagrodzeń, urlopów, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zatrudnienia. Wchodząc na rynek pracy, należy znać zasady zapisane w dokumencie. Istnieje wiele interesujących przepisów dotyczących np. urlopów pracowniczych albo wynagrodzeń.

Zmiany w Kodeksie Pracy

Kodeks Pracy nie jest dokumentem o stałych zapisach. Co jakiś czas dochodzi do modyfikacji zasad i reguł, dlatego niezwykle istotne jest śledzenie aktualnych zapisów. Daje to możliwość swobodnego korzystania ze swoich praw i wywiązywania się ze swoich obowiązków. Na rynku działają nawet specjalistyczne firmy, które prowadzą szkolenia z prawa pracy. Z łatwością można znaleźć takie ofert w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy: szkolenia prawo pracy, prawo pracy szkolenie lub prawo pracy szkolenia. Takie spotkania są pomocne przede wszystkim dla kadry kierowniczej i działów personalnych. Przykładem firmy organizującej kursy jest: https://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-prawo/prawo-pracy. Warto uczestniczyć w tego rodzaju wykładach, bo prelegenci przekazują skondensowaną i łatwą do przyswojenia wiedzę.

Co warto wiedzieć o urlopach i wynagrodzeniach?

Urlop wypoczynkowy, przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym, powinien on wykorzystać jednorazowo. Dopiero na wniosek pracownika, czas ten można podzielić. Jedna część urlopu musi trwać minimum 14 dni kalendarzowych. Zaległy urlop wypoczynkowy, można wykorzystać w kolejnym roku kalendarzowym do 30 września. Należy rozpocząć go najpóźniej ostatniego września. Tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach można wydłużyć termin realizacji zaległego urlopu. Młodzi ojcowie mają do dyspozycji dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, który mogą wykorzystać zanim dziecko skończy 2 lata. Urlop można odebrać jednorazowo lub w dwóch, jednotygodniowych częściach.

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, jeśli nie otrzymali wolnego za nadgodziny lub praca była wykonywana w niedzielę i święta. W przypadku niezdolności do pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Najczęściej wynosi ono 80% jego podstawy. Do 100% wynagrodzenia należy się nie tylko kobietom w ciąży ale także osobom, które uległy wypadkowi w drodze do i z pracy lub zamierzają być dawcami narządów, tkanek albo komórek.

Inne ciekawostki z Kodeksu Pracy

Pracodawca jest zobligowany dostarczyć pracownikom napoje w przypadku gorącego mikroklimatu tj. powyżej 25 st. Celsjusza. Osoby zwolnione przez pracodawcę, mają prawo do dodatkowych dni wolnych przeznaczonych na szukanie pracy. Osobom z wypowiedzeniem trwającym 2 tygodnie lub 1 miesiąc, przysługuje 2 dni wolne, a w przypadku 3 miesięcznego wypowiedzenia – 3 dni. Dni wolne na szukanie pracy udziela się na wniosek pracownika, który zachowuje za nie wynagrodzenie. Niewykorzystane dni przepadają i nie ma za nie ekwiwalentu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]