Montaż okien

0
1755

Kiedy inwestorzy nowo powstającego domu, budynku wielorodzinnego czy innego obiektu tego typu, mają za sobą już dylematy związane z wyborem konkretnych modeli okien, na tapecie pojawia się kwestia ich montażu. Prawidłowy montaż okien to kwestia nie tylko bezpieczeństwa dla użytkowników domów, ale i dla całej konstrukcji obiektu. To również gwarant tego, że okno będzie spełniała swoje podstawowe zadanie, jakim jest ochrona wnętrza domu przed różnymi szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami. Wreszcie, aby okno rzeczywiście było energooszczędne, musi być prawidłowo zamontowane.

Montaż okien – jak zrobić to dobrze

Podczas montażu okien może nastąpić wiele różnych błędów, o których trochę poniżej. W tym miejscu warto natomiast przyjrzeć się temu, jaka jest najczęściej sama geneza tych pomyłek oraz co zrobić, aby ich uniknąć. Szkopuł tkwi już w samym początku ustaleń, jakie zawierają inwestorzy z wykonawcami montażu okien. Najczęściej ustalenia są bowiem robione nie z ekipą montującą okna, a z pracownikiem salonu, który nigdy nie jeździ w teren. Podstawowy błąd polega zatem na tym, że ekipa montująca przyjeżdża na miejsce bez wcześniejszego rozeznania sprawy. Warto zatem po pierwsze do montażu przygotować się tak, że obiekt zostanie odwiedzony przez pracownika nadzorującego i kierującego montowanie okien. Zapozna się on z planem samego budynku oraz jakością otworów, w których okna będą montowane. Okiem profesjonalisty oceni je sam – inwestorzy naprawdę nie muszą znać się na takich aspektach.

Montaż okien – lista sprawdzonych firm

Po czym zatem poznać, że firma montująca okna podchodzi do swojej pracy naprawdę na poważnie? Ustala termin wizyty swojego pracownika na terenie placu budowy lub remontu. To pierwszy krok do tego, by montaż okien przebiegał bez przykrych niespodzianek.

Szczelny montaż okien – najczęstsze błędy podczas montażu

Niestety tego typu praktyka opisywana wyżej to wciąż rzadkość. Często ustalenia dotyczące montażu okien kończą się po prostu na terenie salonu producenta. To właśnie może – chociaż oczywiście nie musi – generować błędy podczas samego montażu. Do tych najczęściej pojawiających się należą:

– błędy podczas zbierania wymiarów okien oraz brak luzów czy inaczej szczelin dylatacyjnych
– źle dobrane profile użyte do wykonania konstrukcji okna
– montowanie okien na nierównych i źle przygotowanych podłożach
– montowanie okien bez użycia klocków podporowych
– montowanie okien bez użycia listew progowych
– zbyt mała Ilość zużytych kotew lub dybli podczas montowania okien w ościeżnicy
– złe sposoby uszczelniania okien

Skutki nieprawidłowego montażu okien

To właśnie te wszystkie błędy prowadzą do tego, że dobierany jest zły wymiar okien ( warto zwrócić uwagę, że błędy mogą czasami dotyczyć dosłownie kilkunastu milimetrów. Oczywiście okno może być też zbyt duże, co spowoduje, że szczeliny dylatacyjne będą miały zbyt małe rozmiary. W konsekwencji może to też powodować problemy z zamontowaniem parapetów wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Mogą pojawić się problemy z prawidłowym uszczelnieniem styku okna ze ścianą. Bardziej odległych konsekwencje jak może to prowadzić między innymi do pojawienia się wilgoci wewnątrz budynku. Zbyt małe okna w stosunku do ościeżnicy to niemożność prawidłowego ich zamontowania, co w konsekwencji doprowadzi do szybkiego odkształcenia się. Pojawiają się problemy z mechanizmem okien, objawiające się trudnościami z zamykaniem i otwieraniem. Jednym słowem konsekwencje złego montażu okien są naprawdę poważne. To nie tylko problemy z samym mechanizmem okien, ale też poważne zagrożenie dla energooszczędności budynku, suchość ścian, a czasami nawet dla bezpieczeństwa.

Montaż okien z użyciem folii okiennych

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z montażem okien – nasze okna po wstawieniu powinny prezentować się po prostu nienagannie. Nie powinny znajdować się na nich jakiekolwiek rysy i zadrapania. Dlatego tak ważne jest montowanie okien z foliami okiennymi, które służą właśnie zabezpieczeniu. Należy usunąć je dopiero wtedy, gdy zostaną wykonane wszystkie najważniejsze kwestie związane z montażem. Najmniejsze wady powstałe podczas, jakiekolwiek rysy i uszkodzenia, absolutnie podlegają reklamacji.

Źródło: http://oknotest.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]