Co warto wiedzieć z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych?

0
3457
Co warto wiedzieć z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych?

Każdy pracodawca powinien przestrzegać przepisów prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Jednak aby działać zgodnie z tymi wymogami, nie trzeba wcale być ekspertem, ponieważ można powierzyć te obowiązki specjalistom w tej dziedzinie.

Przepisy prawa pracy regulują zakres stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcom, z kolei przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych dotyczą bezpieczeństwa socjalnego i powiązane są z płacami w firmie, gdyż również pracodawca ma obowiązek odprowadzać wskazane składki.

Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania

Pracodawca musi pamiętać o tym, że jego nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem do prowadzenia działalności niezgodnej z jego zapisami. Niestety, często jest to dość powszechnie spotykana praktyka, zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach, chociaż nadużycia zdarzają się też w dużych firmach.

W takiej sytuacji, gdy prawa pracownicze nie są przestrzegane, pracownicy mają możliwość zgłoszenia się do odpowiednich instytucji, na przykład do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która jest głównym organem nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy w Polsce.

Doradztwo z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Wtedy, gdy firma chce działać zgodnie z polskim prawem w dziedzinie pracy i ubezpieczeń społecznych, może rozpocząć współpracę z doradcami posiadającymi odpowiednie doświadczenie i zaplecze pozwalające na prowadzenie obsługi kompleksowo i profesjonalnie.

Korzystanie z usług zewnętrznych jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, które pozwala na oszczędność czasu, zapewnia bezpieczeństwo prawne, a także przynosi korzyści finansowe, ponieważ prowadzone usługi mogą pozwolić na optymalizację pracy.

Usługami tego rodzaju zajmuje się między innymi firma Seka (Seka.pl), która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa dla firm, a także zajmuje się prowadzeniem usług BHP i PPOŻ. Swoim klientom zapewnia kompleksowe usługi, które pozwalają na uniknięcie konsekwencji związanych z nieznajomością obowiązujących regulacji prawnych. Więcej informacji na temat usług firmy można znaleźć na stronie: Seka.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]