Pojecie domeny bardzo często występuje w zestawieniu z hostingiem. Określenia te dotyczą jednak innych aspektów. W dużym uproszczeniu domena jest nazwą strony internetowej, która wyświetlana jest w pasku przeglądarki z odpowiednią końcówką, np. .pl. Natomiast hosting jest usługą, która pozwala na przechowywanie strony internetowej na serwerze. Aby blog mógł funkcjonować w internecie, konieczne jest posiadanie zarówno domeny, jak i hostingu.
Wybór domeny i hostingu
Wybór domeny nie jest zasadniczo uzależniony od hostingu, podobnie jak jak wybór hostingu nie ma wpływu na domenę. Jednak kierując się chęcią skutecznego wypozycjonowania strony w wyszukiwarce internetowej, warto zdecydować się na hostowanie strony w kraju, do którego jest kierowana. Dzięki temu będzie możliwe geotargetowanie strony w wyszukiwarce. Dlatego trzymając się tej zasady, w przypadku ukierunkowania bloga na polskich odbiorców należy wybrać polski hosting oraz domenę .pl. Dzięki temu Google będzie w stanie rozpoznać ukierunkowanie na Polskę i zdoła wyświetlić wyniki osobom przebywającym w tym kraju. Geotargetowanie jest jednak możliwe także na podstawie innych czynników, czyli chociażby języka używanego na stronie. Dlatego nie jest konieczny wybór domeny i hostingu pod tym kątem.
Domena i hosting od jednego dostawcy
Nie ma konieczności oraz obowiązku wykupienia domeny oraz hostingu u tego samego dostawcy, czyli w tym samym miejscu. Domana internetowa może zostać zakupiona u praktycznie dowolnego rejestratora, a hosting u zupełnie innej firmy. Wszystko zależy tak naprawdę od wygody użytkownika oraz jego indywidualnych wymagań. Zarządzanie pojedynczym, wspólnym kątem zarządzającym domeną oraz hostingiem jest jednak teoretycznie łatwiejsze. Nierzadko takie rozwiązanie może być też nieco tańsze, niż korzystanie z wielu różnych paneli oraz opłacanie wielu faktur u kilku firm. W obu przypadkach stworzenie nowoczesnego i w pełni funkcjonalnego bloga jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak dobrze zastanowić się nad decyzją.