Jak napisać list motywacyjny, żeby dostać pracę?

0
925
list motywacyjny
Fot. Pexels.com

Dokumentem, który jest zawsze wymagany kiedy aplikujemy o pracę jest CV. Jednak niektórzy pracodawcy, aby lepiej poznać kandydata proszą o list motywacyjny. Co zawrzeć w tym dokumencie? Jaką powinien mieć długość?

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/list-motywacyjny-jak-go-napisac-aby-dostac-prace/

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie, na tym stanowisku?

Jest to jedna z kluczowych kwestii w liście motywacyjnym. Dzięki odpowiedzi na nie pokażesz swoją znajomość firmy. Jak do tego podejść?

Przede wszystkim zdobądź informacje czym zajmuje się firma. Jaką ma misję i cel. Sprawdź jakie sukcesy udało się osiągnąć przedsiębiorstwu w ciągu ostatnich lat. Aby zdobyć te informacje przejrzyj stronę internetową oraz media społecznościowe firmy. Spróbuj wyszukać nazwę firmy w Google z dodatkowym hasłem jak nagrody, osiągnięcia, wyróżnienia. Może uda Ci się znaleźć coś co pominięto na stronie.

Pisząc na ten temat musisz wskazać jaka z tych rzeczy sprawia, że chcesz być częścią firmy. Dzielisz te same wartości z firmą? Chcesz osiągnąć taki sukces? Zastanów się nad odpowiedzią na to pytanie.

Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem?

List motywacyjny zawsze powinien zawierać informacje o Tobie. Opisz swoje najlepsze cechy, talenty, możliwości. Pochwal się sukcesami, zdobytymi nagrodami, wdrożonymi usprawnieniami w poprzednich firmach. To jest idealne miejsce, w którym możesz się chwalić.

Warto podawać w tej sekcji szczegóły. Wymienianie ogólników jak pracowitość, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, punktualność czy terminowość bez podania sytuacji, w których miały one miejsce nie będą nic znaczyły.

Czego unikać?

Pamiętaj, aby w liście motywacyjnym nie powtarzać informacji z CV. Ten dokument ma być poszerzeniem informacji na Twój temat, a nie ich ponownym streszczeniem. Oczywiście niekiedy możesz wspomnieć o jakimś miejscu pracy, które znajduje się w CV. Jednak powinno to być pewne poszerzenie, a nie ponowne wymienienie wszystkich miejsc pracy. 

List motywacyjny może być kluczowym dokumentem. Zwłaszcza w sytuacji kiedy na jedno stanowisko będzie kilka osób o bardzo zbliżonych kompetencjach. Jeśli zastanowisz się nad odpowiedziami na te pytania napisanie takiego listu powinno pójść Ci z łatwością. Postaraj się nie przekraczać jednej strony dokumentu. Powodzenia!

Zobacz też: http://www.akcjakredyt.pl/reklama-w-sieci-jak-ja-dobrze-zrobic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]