Nie wyrabiasz się z zadaniami? Czujesz, że nie panujesz nad wszystkimi zadaniami? Techniki na zarządzanie czasem mogą Cię w tym wspomóc. Dzięki temu uda Ci się odzyskać kontrolę. Sprawdź od czego zacząć!
Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/zarzadzanie-czasem-w-pracy/
Podstawy zarządzania czasem w pracy
Przede wszystkim warto się zastanowić nad pożeraczami czasu. Czym one są? To wszelkie elementy, które nadmiernie nas rozpraszają. Mogą to być media społecznościowe, rozmowy telefoniczne czy smsowe, częste przerwy w pracy, rozmowy z kolegami i koleżanki, którzy siedzą niedaleko, a także bałagan na biurku. Warto przejrzeć te wszystkie rzeczy z listy i zastanowić się co dotyczy nas. Następnie wyeliminować przeszkadzacze czasu.
Kolejną rzeczą o jaką warto zadbać to nie odkładanie rzeczy na później. Czasami kiedy dane zadanie wydaje nam się nudne bądź trudne mamy tendencję do odłożenia go i zajęcia się nim później. Nie jest to słuszne. Do każdego zadania powinniśmy podchodzić z tym samym zaangażowaniem.
Ważną kwestią jest zapisywanie. Jeśli chcesz dobrze zarządzać czasem w pracy notuj zadania do wykonania. Twórz listy do zrobienia, zapisuj spotkania. Wszelkie elementy, które uważasz, że możesz jedynie zapamiętać zapisz. Nie lekceważ żadnej informacji.
Cele
Skuteczne zarządzanie czasem w pracy wymaga ustalenia celów. Każdy cel powinien zostać konkretnie opisany. Pomocna jest w tym metoda SMART, która pokazuje jak tworzyć cele, które będziemy w stanie zrealizować.
Do każdego celu powinniśmy stworzyć indywidualny harmonogram realizacji. To w nim możemy umieścić listę zadań. Ważne, żeby zawrzeć tak kroki w takiej kolejności, w której jedno zadanie będzie wynikać z drugiego. Trzymanie się ustalonej wcześniej kolejności pomoże w skutecznej realizacji zadań.
Zarządzanie czasem to bardzo ważna umiejętność, której można się nauczyć. Pozwoli ona na obniżenie stresu w pracy, a także terminowe wywiązywanie się z obowiązków. Im szybciej rozpoczniesz wdrażanie strategii tym szybciej zobaczysz pierwsze efekty. Nie zniechęcaj się błędami. One zawsze będą się pojawiać, szczególnie na początku. Z czasem będzie ich coraz mniej.
Zobacz też: http://www.akcjakredyt.pl/sukces-jak-go-osiagnac/