Jeszcze do niedawna zawód magazyniera uznawano za ten niezbyt wymagający szczególnych kompetencji czy wykształcenia. Rzeczywiście, dzisiaj magazynierem może zostać osoba, która posiada jedynie średnie wykształcenie, natomiast nie oznacza to, że pracownik na tym stanowisku nie wykazuje się wiedzą specjalistyczną. Jak zostać magazynierem i jakie obowiązki należą do zatrudnionego na tym stanowisku? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Kompetencje magazyniera
Magazynier nie musi posiadać studiów wyższych, ale mile widziane jest ukończenie specjalistycznych szkoleń i kursów. Coraz częściej od magazyniera wymaga się konkretnych uprawnień, jak tych do obsługi wózków widłowych czy podnośników. Bardzo często hale magazynowe obsługiwane są już automatycznie, właśnie przy użyciu tego rodzaju sprzętów. Usprawnia to pracę oraz wpływa pozytywnie na wydajność funkcjonowania całej magazynowej strefy.
Nie ma wątpliwości, że magazynier musi wykazywać się nienaganną sprawnością fizyczną oraz pełnym zdrowiem. Najczęściej na stanowisko magazyniera zatrudniani są mężczyźni, głównie ze względu na większe zasoby siły.
Co robi magazynier?
Magazynier zajmuje się zarządzaniem towarów, jakie są magazynowane na hali czy w innym pomieszczeniu magazynowym. Przyjmuje je, układa oraz wydaje. Musi wykazywać się świetną organizacją pracy, ale też niezawodną komunikacją i myśleniem strategicznym. To on jest odpowiedzialny za towar, jaki przechowywany zostaje na magazynie.
Ile zarabia magazynier?
Wszystko zależy od obowiązków, jakie zostają narzucone magazynierowi. Na te najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy ze specjalnymi uprawnieniami, którzy odbyli szereg szkoleń. Pamiętajmy, że kursy nierzadko organizowane są przez samych pracodawców już w miejscu pracy. Weźmy też pod uwagę, że na polskim rynku pracy wciąż zauważa się spory deficyt, patrząc na specjalistów tego rodzaju.
Mediana wskazuje, że magazynier w naszym kraju zarabia średnio 3600 złotych brutto, natomiast magazynierzy z uprawnieniami mogą liczyć na nawet kilka razy wyższe dochody. Nie ma wątpliwości, że warto stawiać na rozwój zawodowy, a raz zdobyte uprawnienia są niezbywalne, bardzo często są akceptowane nie tylko w zakładach na terenie Polski, ale i w całej Unii Europejskiej.
Jak zostać magazynierem?
Należy uwzględnić, że magazynier to nie tylko osoba, która przenosi i układa towar na magazynowych regałach. To zarządca o specjalnych predyspozycjach. Jeśli odpowiadasz na ofertę pracy tego rodzaju, zwróć najpierw uwagę na predyspozycje techniczne, które posiadasz. Nie jest to łatwa praca, nawet w tych nowoczesnych magazynach, w których obowiązki zostają w dużej części zautomatyzowane. Magazynier oprócz sprawności fizycznej i uprawnień, to osoba w pełni odpowiedzialna, dyspozycyjna, komunikatywna, rzetelna, odporna na pracę pod presją czasu i stresu, potrafiąca wykonywać odpowiednio swoje zawodowe obowiązki nierzadko w trudnych warunkach. Jedno jest pewne, specyfika tego zawodu uległa wielkim zmianom, dzisiaj magazynier to specjalista, od którego wymaga się konkretnych umiejętności.