Jakie przedmioty na maturze musisz wybrać, aby dostać się na wymarzone studia?

0
3272

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przygotowania do studiów należy zacząć już na początku I klasy szkoły średniej. Choć teraz uczelnie wyższe są poza Twoim zasięgiem, warto już teraz zastanowić się, jakie przedmioty na maturze będą Ci potrzebne. Nawet jeśli teraz wybrany przez Ciebie kierunek nie jest szczególnie oblegany, za 3-4 lata o jedno miejsce może walczyć nawet 15-20 osób. Wczoraj najbardziej popularne były międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie, dziś najtrudniej się dostać na chemię i toksykologię, a jutro? Jeśli dziś odpuścisz i wrócisz do tematu w klasie maturalnej, może się okazać, że Twój wymarzony kierunek jest dostępny tylko dla wybitnych uczniów. Grunt to odpowiednio wcześnie znaleźć odpowiedzieć na pytanie – jakie przedmioty na maturze musisz wybrać, aby nie przekreślić swoich szans na karierę.

Wyszukiwarka studiów po przedmiotach maturalnych

student-1178024_1280Zamiast trwonić czas na przeglądanie Facebooka albo Demotywatorów, poświęć choć jeden wieczór na zaplanowanie swojej przyszłości. W Internecie znajdziesz specjalne wyszukiwarki studiów dla maturzystów – wystarczy określić preferowane kryteria (województwo, miasto, język zajęć, kierunek), a następnie zaznaczyć przedmioty, które masz zamiar zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Po chwili wyszukiwarka znajdzie dla Ciebie uczelnie, które będą dostosowane do Twoich wymagań i możliwości.

Natomiast jeśli nie masz pojęcia, jakie przedmioty na maturze będą Ci potrzebne na Twój wymarzony kierunek, znajdź wyszukiwarkę przedmiotów maturalnych według kierunków studiów. Wpisz kierunek, województwo i uczelnię, a narzędzie w kilka sekund wymieni przedmioty wymagane na rekrutacji. Ale uwaga – wyszukiwarki studiów należy traktować wyłącznie jako wskazówkę, natomiast aktualne wymagania znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni. Pamiętaj, że o przyjęciu na studia decyduje waga przedmiotów – im wyższa, tym bardziej powinieneś postarać się o dobry wynik z tego przedmiotu na maturze.

Jakie przedmioty zdawać na maturze, jeśli nie wiesz, co chcesz studiować?

Co mogą zrobić niezdecydowani, którzy odwlekają wybór przedmiotów maturalnych na ostatnią chwilę? Otóż warto przygotować listę wszystkich potencjalnie interesujących Cię kierunków, a następnie pod każdym wypisać wymagania rekrutacyjne wraz z wagą przedmiotów. Następnie oceń, które z przedmiotów powtarzają się najczęściej i które dają Ci najwięcej możliwości wyboru. Jakie przedmioty na maturze warto zdawać? Możesz zdecydować się na geografię, która jest brana pod uwagę m.in. na psychologii, ekonomii, pedagogice i prawie. Geografia to dość uniwersalny wybór, w dodatku bardzo popularny wśród maturzystów. Ponadto na wielu uczelniach kładzie się duży nacisk na języki obce – często korzystniejszym wyborem jest rozszerzony angielski zamiast kolejnego przedmiotu dodatkowego. Jeśli czujesz się na siłach pomyśl o rozszerzonej maturze z języka polskiego i matematyki – zwykle te przedmioty mają największą wagę w procesie rekrutacyjnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]