Konwencjonalne czy kompozytowe narzędzia do kół zębatych dla branży motoryzacyjnej?

0
195
koła zębate

Przekładnie czołowe są najprostszymi i szeroko stosowanymi przekładniami napędowymi dla branży motoryzacyjnej. W ostatnich latach wymagana jest jednak cięższa praca tych maszyn związana z niesamowicie zmiennym obciążeniem i prędkością. Narzędzia do dłutowania rowków wpustowych muszą być bardziej wytrzymałe, aby stawać na wysokości zadania.

Przeczytaj również: https://tradensa.pl/gwintowniki-maszynowe-wysokowydajne-metryczne-zwykle

W innym wypadku zęby przekładni zwykle zawodzą, gdy obciążenie wzrasta powyżej określonej granicy. Dlatego zdaniem wielu ekspertów konieczne dzisiaj jest badanie alternatywnych materiałów do produkcji kół zębatych.

Dlaczego materiały kompozytowe nadają się jako narzędzia do dłutowania rowków wpustowych?

Materiały kompozytowe zapewniają odpowiednią wytrzymałość przy jednoczesnym zmniejszeniu masy i stały się lepszą alternatywą dla zastąpienia metalowych kół zębatych. Noże strugarskie obwiedniowe do produkcji kół zębatych stożkowych o zębach prostych też mogą być z nich wykonane.

Kompozyty zapewniają znacznie lepsze właściwości mechaniczne, takie jak:

  • lepszy stosunek wytrzymałości do masy,
  • większa twardość,
  • mniejsze ryzyko awarii.

Tak więc coraz więcej osób związanych z motoryzacją i wybierających frez ślimakowy oraz inne narzędzia, myśli wiele na temat zastąpienia metalowej przekładni materiałem kompozytowym, aby poprawić wydajność maszyny i wydłużyć jej żywotność. Można również sporo usłyszeć na temat  próby modelowania za pomocą oprogramowania do modelowania 3D oraz analizy metodą elementów skończonych kół zębatych za pomocą dedykowanych programów, aby frezarki do kół zębatych CNC dla motoryzacji mogły stać się jeszcze bardziej wydajne. Więcej na ten temat dowiesz się zaglądając tutaj: maszyny do przeciągania i oprzyrządowanie | Tradensa.

Kompozytowe koła zębate można też zdaniem specjalistów, dobrze rozumiejących Frezarki obwiedniowe CNC i frezarki obwiedniowe konwencjonalne – można wykonywać i produkować metodą odlewania mieszanego, co jest ekonomiczną metodą. Wiele też osób jest zdania że koła zębate kompozytowe dla motoryzacji oferują lepsze właściwości w porównaniu ze stopami stali i można je wykorzystać jako lepszą alternatywę dla zastąpienia metalowych kół zębatych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]