Ochrona przeciwpożarowa i zasady ewakuacji – co warto wiedzieć?

0
1768
Ochrona przeciwpożarowa i zasady ewakuacji – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, na czym powinna polegać ochrona przeciwpożarowa i jakie są podstawowe zasady ewakuacji? Muszą być ich świadomi zarówno pracownicy, jak również pracodawcy, ponieważ to do nich należy ochrona zdrowia i życia swoich podwładnych.

Chociaż sytuacja, w której będzie nam potrzebna wiedza z zakresu ewakuacji, czy ochrony w przypadku pożarów być może nigdy się nie wydarzy, zdecydowanie nie da się jej wykluczyć w 100%. Właśnie dlatego warto na bieżąco dowiadywać się, jak wyglądają przepisy i odbywać regularne szkolenia.

Ochrona przeciwpożarowa oraz podstawy BHP – obowiązki pracodawcy

Każdy pracodawca zobowiązany jest do ochrony przeciwpożarowej swoich pracowników. Musi on zorganizować miejsce pracy tak, by było zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a oprócz tego zapewniać przestrzeganie tych przepisów. Jeśli zaistnieją jakiekolwiek nieprawidłowości lub uchybienia, powinien on natychmiast zadbać o ich zlikwidowanie lub naprawienie. Co więcej, jeśli pracownikowi zmieniają się warunki wykonywania pracy, pracodawca jest zobowiązany dopasować do niego również odpowiedni sposób ochrony życia i zdrowia. Musi on także zapobiegać wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, dbać o ochronę zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących piersią, jak również pracowników niepełnosprawnych, podejmując wszelkie niezbędne działania profilaktyczne. Warto również pamiętać o tym, że wszelkie koszty pracodawcy, jakie ponosi on na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy nie mogą w żaden sposób obciążać pracownika.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących ochrony przeciwpożarowej, a także dowiedzieć się podstaw dotyczących BHP w miejscu pracy, zajrzyj na: https://www.pietrzyk-bhp.com/ochrona-przeciwpozarowa.html.

Zasady ewakuacji

Zasady ewakuacji – jak postępować w przypadku zagrożenia?

Jeśli w budynku, w którym przebywasz, wystąpi jakakolwiek sytuacja zagrożenia, Twoim zadaniem jest współpraca z osobą, która jest odpowiedzialna za kierowanie ewakuacją, a także podporządkowanie się jej. W sytuacji, gdy jesteś w miejscu pracy, tą osobą jest kierownik albo osoba przez niego upoważniona. O tym, kto zarządza ewakuacją powinieneś dowiedzieć się znacznie wcześniej.

Przed opuszczeniem budynku, tuż po ogłoszeniu niebezpieczeństwa, pracownik ma obowiązek wyłączyć wszelkie urządzenia, a także zabezpieczyć materiały, które mogłyby spowodować potencjalne zagrożenie. Jesteś także zobowiązany do poinformowania o niebezpieczeństwie pracowników znajdujących się w pobliżu, którzy nie słyszeli alarmu. Po wykonaniu wszelkich niezbędnych czynności, kieruj się w stronę wyjścia ewakuacyjnego najkrótszą drogą. Podążaj za kierującym ewakuacją, ponieważ będzie on poruszał się od pomieszczeń, w których powstało zagrożenie.

Szkolenia przeciwpożarowe

Chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie przeciwpożarowej, przepisach BHP, zasadach ewakuacji, a może masz inne pytania z zakresu prawa pracy lub prawa cywilnego? Zajrzyj na stronę https://www.pietrzyk-bhp.com/, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji doyczących powyższych kwestii. Możesz tu również zapisać się na szkolenie BHP i wiele innych.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]