Oferty pracy w Katowicach – jacy specjaliści są poszukiwani w stolicy Górnego Śląska?

0
2008

Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Niskie bezrobocie generuje duże zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów z różnych dziedzin, a pracodawcy stają przed niemałym wyzwaniem związanym ze znalezieniem pracowników dla swojej firmy. Jak sytuacja rynku pracy kształtuje się w Katowicach? Jacy specjaliści są poszukiwani? Gdzie szukać pracy w stolicy Górnego Śląska?

Gdzie szukać ofert pracy w Katowicach?

Poszukując ofert pracy coraz częściej sięgamy po ogłoszenia udostępniane w sieci. Internet jest obecnie najlepiej rozwijającym się medium, dzięki któremu jesteśmy w stanie w jednym miejscu przejrzeć setki ofert z najróżniejszych branż i zawodów. Do wyboru mamy naprawdę wiele serwisów ogłoszeniowych, zarówno ogólnych, jak i nakierowanych na konkretną grupę zawodową. Szukasz zatrudnienia na Śląsku? Najlepiej oferty pracy w Katowicach przeglądaj na www.praca.money.pl, gdzie korzystając z dostępnych filtrów możesz określić dokładne kryteria poszukiwań, nie tylko jeżeli chodzi o miasto, ale i interesującą cię branżę.

Z innych możliwości, na pewno warto wspomnieć o ofertach dostępnych w Urzędzie Pracy i Biurach Karier, gdzie nierzadko pracodawcy poszukują pracowników, rekrutując ich wśród przyszłych absolwentów wyższych uczelni. Przydatna może być także prasa, a także poczta pantoflowa.

Jak kształtuje się rynek pracy w Katowicach?

Rynek pracy w Katowicach kształtuje się bardzo dynamicznie i jest jednym z największych w kraju. Stolica Górnego Śląska, choć nadal pozostaje kolebką górnictwa, od lat przestawia się na zupełnie inne zawody, które systematycznie rozwija. Katowice to także silny ośrodek edukacji, znajdują się tutaj liczne uczelnie wyższe, państwowe i prywatne, placówki szkoleniowe i szkoły policealne, które pozwalają na kształtowanie absolwentów w najróżniejszych kierunkach i specjalizacjach.

Z roku na rok, przybywa w Katowicach firm, które właśnie tutaj chcą szukać specjalistów szczególnie z sektorów branży IT, handlu, inżynierii budowlanej, logistyki, reklamy i przemysłu. Jednym z bardziej deficytowych zawodów są także te związane z medycyną, jak lekarze, ratownicy medyczni czy pielęgniarki. Duże zapotrzebowanie jest również na takie zawody jak kierowcy, kucharze, nauczyciele przedszkolni, opiekunowie dziecięcy czy doradcy finansowi i pracownicy administracyjni.

O jaką pracę ciężko w Katowicach?

Obok silnie rozwijających się branż, przy których zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, trzeba też pamiętać, że nie każdy zawód będzie gwarantował znalezienie zatrudnienia. O ile dostępność edukacji jest bardzo dużym plusem, może także generować nadmiar niektórych zawodów. Pedagodzy czy socjolodzy mogą mieć trudności w znalezieniu pracy, podobnie zresztą wygląda to w przypadku górników i operatorów maszyn – wrócił trend na szkoły górnicze, co przy coraz częściej zamykanych kopalniach nie jest dobrą perspektywą na przyszłość. Z tego też powodu, przed wybraniem swojej drogi zawodowej, także w Katowicach, dobrze jest kierować się aktualnymi zapotrzebowaniami na rynku pracy.

Czym kierować się przy poszukiwaniu pracy w Katowicach?

Zapotrzebowania rynku pracy zmieniają się z roku na rok, choć zazwyczaj nie są to zmiany bardzo drastyczne, ale wyraźnie zauważalne, szczególnie na przestrzeni lat. Najlepszym źródłem badania potrzeb rynkowych są barometry zawodów, będące corocznym raportem krótkookresowym. Pomagają one określić w jakich zawodach występuje deficyt i są potrzebni specjaliści. Wykonywane są one zarówno na skalę wojewódzką, jak i powiatową, co pozwala na lepsze dopasowanie kwalifikacji względem aktualnych potrzeb w danym mieście.

[Głosów:2    Średnia:5/5]