Outplacement a pomoc psychologa

0
1821

Moment utraty dotychczasowej posady bywa bardzo stresującym doświadczeniem.

Osoby ponownie wchodzące na rynek pracy często mają wiele obaw, czują się niepewnie, nie wierzą we własne możliwości. W związku z tym, odpowiednio zaplanowany outplacement może okazać się dla nich dużym wsparciem. Outplacement grupowy w wielu przypadkach bazuje nie tylko na konkretnych rozwiązaniach pomocowych, które mają wymiar praktyczny, ale niekiedy uczestnikom programu proponowane jest również profesjonalne pomoc psychologiczną. Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Outplacement: dlaczego wsparcie psychologa może okazać się pomocne?

Osoby, które straciły zatrudnienie czasami mają problemy z tym, by podejść do tej sytuacji rozsądnie. Zdarza się, że taki pracownik dopatruje się winy głównie w sobie, nawet jeśli powody zwolnienia były zupełnie inne i traci pewność siebie, która w zdrowy sposób bardzo się przydaje podczas poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Samo wejście na rynek pracy może dla takiej osoby wiązać się z dużym obciążeniem psychicznym, zwłaszcza jeśli od ostatniego czasu, w którym szukała zatrudnienia minął długi okres. W związku z tym, wsparcie profesjonalisty może okazać się naprawdę bardzo pomocnym elementem outplacementu i projektując całe przedsięwzięcie, warto mieć to na uwadze.

Outplacement: mobilizacja uczestników

Podczas poszukiwań nowej pracy, dobrze jest się uzbroić w cierpliwość. Niestety, zdarza się, że znalezienie innej posady może potrwać, wówczas łatwo stracić wewnętrzny napęd, który pcha nas ku osiągnięciu wyników. Właśnie z tego powodu, pomoc psychologa w zakresie outplacementu często skupia się, między innymi, na mobilizacji uczestnika. Pomoc psychologiczna bywa elementem outplacementu grupowego, skierowanego do większej liczby osób, jak i outplacementu indywidualnego. Generalnie warto pamiętać o tym, że sam projekt outplacementu, bez względu na jego rodzaj, powinien być dostosowany do potrzeb osób, do których pracodawca zamierza go skierować. Obecnie, outplacement możemy oddać w ręce specjalistów w tej dziedzinie. Istnieje wiele firm, które proponują podobne usługi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]