Pierwsza pomoc jest nieodłączną częścią pracy w placówkach medycznych, w końcu to właśnie tu w pierwszej kolejności zgłaszają się osoby poszkodowane w wypadkach. Nie bez znaczenia jest więc fakt, że taka pomoc musi być udzielona szybko i efektywnie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o szkoleniach z pierwszej pomocy.
Szkolenia dla wszystkich pracowników
Firma Team Prevent z Pszczyny zapewnia kompleksowe szkolenia z pierwszej pomocy, które dla uporządkowania wiedzy dzielone są na kilka etapów. W pierwszej kolejności pracownicy placówek medycznych zostają zapoznani z kwestiami prawnymi związanymi z udzielaniem pomocy. Następnie specjaliści przechodzą do teorii – to ważne, ponieważ utrwalenie wiedzy sprawia, że pracownikom łatwiej będzie zareagować w sytuacjach kryzysowych.
Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy obejmują więc zarówno przypomnienie „łańcucha przeżycia”, czyli kolejności zdarzeń podejmowanych na miejscu wypadku, jak i rodzajów pozycji, które można zastosować wobec osoby poszkodowanej.
Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy to jednak nie tylko podstawy. Pracownicy placówek medycznych muszą być przeszkoleni w sposób profesjonalny, dlatego dodatkowo plan szkolenia obejmuje również obsługę defibrylatorów AED oraz przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z ich użyciem. Ponieważ do placówek medycznych zgłaszają się też osoby z różnymi stanami zagrażającymi życiu, w tym np. z astmą czy wstrząsem anafilaktycznym, to szkolenie obejmuje również te zagadnienia oraz działania jakie powinny być podjęte w takich sytuacjach.
Praca zespołowa
Pierwsza pomoc stosowana przez pracowników placówek medycznych przebiega nieco inaczej niż w sytuacji, gdy w resuscytacji biorą udział przypadkowi przechodnie. U ratowników szczególnie ważna jest praca zespołowa, dlatego tę kwestię również poruszamy na naszym szkoleniu. Dzięki pracy zespołowej ratownicy są w stanie uratować więcej osób, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, jakie mają czasem miejsce przy poważnych wypadkach z dużą ilością poszkodowanych.
Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Pierwsza pomoc dla pracowników placówek medycznych – co powinieneś wiedzieć?” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny