W co zainwestować pieniądze?

0
2155
W co zainwestować pieniądze?

Kiedy posiadamy dodatkową gotówkę, nie należy w nieskończoność gromadzić jej na tak zwaną czarną godzinę. Warto ją zainwestować. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zdywersyfikować źródła naszego przychodu, pomnożyć go i zadbać o to, aby był on stabilny. Możliwości inwestowania mamy wiele. Różnią się one między sobą przede wszystkim ryzykiem i wielkością zysku, jaki przynoszą.

Jeśli pragniemy w szybkim czasie zgromadzić dużą ilość gotówki, musimy liczyć się z tym, iż podejmowane operacje finansowe będą charakteryzować się większym ryzykiem. Jeśli zaś naszym głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilnego poziomu dodatkowego przychodu, pamiętajmy, że może on nie być tak spektakularny.

Wśród podstawowych możliwości inwestowania wymienia się lokatę bankową. Gwarantuje ona z góry określony zysk. Tak naprawdę jest jednak sposobem na ochronę oszczędności przed inflacją, a nie realną szansą na powiększenie zarobków. W przypadku lokaty warto pamiętać także o tym, że 19% zysku zostanie przekazane fiskusowi w formie podatku Belki, czyli, precyzując podatku od zysków kapitałowych.

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się inwestowanie na giełdzie, które w krótkim czasie pozwala osiągnąć spektakularne zyski. Należy przy tym pamiętać, iż w przypadku tego sposobu inwestowania również straty mogą osiągać rekordowe wartości. Inwestować na giełdzie można samodzielnie, co wymaga jednak doświadczenia, bądź za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), które znajdują się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Bezpieczniejszą formą inwestowania jest kupno obligacji skarbowych. Zysk, co prawda, nie należy do najwyższych, jednak jego gwarantem jest Skarb Państwa. Innym rozwiązaniem są obligacje korporacyjne, które emitowane są przez firmy prywatne. Umożliwiają one osiągnięcie zysku kilka razy większego w porównaniu z obligacjami skarbowymi. W tym wypadku jednak rośnie również ryzyko inwestycyjne, które wiąże się przede wszystkim z możliwością utraty płynności i ogłoszeniem upadłości przez firmę. Wówczas zainwestowane pieniądze trudno odzyskać, dlatego przed dokonaniem inwestycji szczegółowej analizie należy poddać sytuację finansową przedsiębiorstwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLokata dla dziecka
Następny artykułInwestowanie w nieruchomości
Redakcja blogopracy.net.pl

Rozwój osobisty to coś co mnie pasjonuje od lat i chętnie tym się dziele na blogu.