Aby zapewnić dzieciom udany start w życie, warto zadbać o to, aby wchodząc w dorosłość mogły one dysponować odpowiednim kapitałem. Zakup mieszkania, samochodu, wyjazd na studia zagraniczne czy też opłata czesnego wymagają sporej ilości pieniędzy. Warto zatem założyć dziecku lokatę w banku i systematycznie wpłacać na nie określoną kwotę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza pociecha zyska kapitał na realizację swoich planów. Stanowi to również pewien rodzaj zabezpieczenia przed zdarzeniami, których nie można przewidzieć.
Tym sposobem pomożemy dziecku usamodzielnić się, damy szansę na zagraniczny wyjazd, płatne studia czy też założenie własnego biznesu. W przypadku, gdy nasza pociecha będzie w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby, pieniądze te wykorzystać możemy w dowolnym celu.
Lokata długoterminowa to najbardziej popularna forma inwestowania w przyszłość dziecka. Skorzystać można także z innych instrumentów finansowych. Musimy mieć jednak na uwadze, że większy zysk zawsze wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym. Innym sposobem oszczędzania na przyszłość dziecka są tak zwane polisy posagowe. Stanowią one pewien rodzaj ubezpieczenia, które daje również możliwość oszczędzania. W tym wypadku rodzice zobligowani są do uiszczania regularnych wpłat, a przedsiębiorstwo ubezpieczające zobowiązuje się wypłacić pełną kwotę po zakończeniu obowiązywania umowy. Dziecko uzyska również pieniądze w przypadku śmierci rodziców. Dodatkowo tego typu polisy zwolnione są z 19% podatku Belki.
Skorzystać możemy również z tak zwanych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK). Łączą one polisę ubezpieczeniową na życie z inwestycjami w wachlarz funduszy inwestycyjnych. Polega to na tym, iż rodzice opłacają regularne składki, które przeznaczane są na zakup określonych jednostek funduszy. Pamiętać należy jednak o tym, iż wycofanie środków z polisy jest niezwykle trudne i kosztowne. Przed przystąpieniem do niej warto zatem dokonać analizy zysków i kosztów.
Innymi możliwościami długotrwałego inwestowania w przyszłość dziecka są fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe czy też konta oszczędnościowe. Ich wybór zależy przede wszystkim od naszej skłonności do podejmowania ryzyka inwestycyjnego i tego, jakie zyski pragniemy osiągnąć.