Czym jest i na czym polega doradztwo kredytowe?

0
782

Doradztwo kredytowe jest jedną z form doradztwa usługowego a mianowicie doradztwa finansowego. Podstawowym zadaniem świadczenia usług doradztwa kredytowego jest przekazywanie merytorycznej wiedzy klientom na temat dostępnej oferty usług bankowych oraz pozostałych instytucji finansowych w zakresie starania się i uzyskania kredytu. Co ważne, doradca kredytowy powinien świadczyć swoje usługi profesjonalnie i być bezstronny, przez co należy rozumieć brak jakichkolwiek powiązań z konkretnym bankiem lub inną instytucją finansową. Usługi doradztwa kredytowego mogą być świadczone zarówno dla osób indywidualnych jak i dla przedsiębiorców czy pozostałych osób prawnych.

Zadaniem doradcy kredytowego jest dokładne poznanie potrzeb, preferencji oraz możliwości finansowych kredytobiorcy w celu przedstawienia mu jak najbardziej dopasowanej oraz realnej oferty kredytowej. Z uwagi na coraz większą i rosnącą liczbę produktów kredytowych, zadaniem doradcy jest pomoc klientowi w odnalezieniu się w dużej liczbie ofert. Co ważne, usługi doradcy kredytowego nie ograniczają się tylko do usług kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Specjaliści pomogą w podjęciu decyzji odnośnie inwestycji posiadanych już środków a także wyboru najlepszej formy ubezpieczenia.

Kto może świadczyć usługi doradztwa kredytowego?

Po dokonaniu analizy potrzeb oraz możliwości klienta oraz wyborze odpowiednio dopasowanej oferty, doradca kredytowy wspomaga proces uzyskania pożyczki poprzez poinformowanie klienta o niezbędnych dokumentach, wspomaga proces budowania pozytywnej zdolności kredytowej, pomaga w jej zwiększeniu jeśli jest niewystarczająca, prowadzi konsultacje z bankiem oraz pomaga zrozumieć poszczególne zapisy umowy już po przyznaniu kredytu o który wnioskowano.

Doradcą finansowym może zostać osoba która posiada wiedzę związaną z doradztwem kredytowym. Warto wiedzieć, że zawód ten może wykonywać osoba która uzyska pozytywną opinię i zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Z uwagi na to, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za wszelkie formalności dotyczące wnioskowania i uzyskania kredytu, warto wybierać doświadczonych doradców, cieszących się nieposzlakowanymi opiniami wśród wcześniejszych klientów.

Więcej o tym, kto może skorzystać z doradztwa kredytowego, znajdziecie na stronie Tomasz Wostal – dowiedz się więcej.

Jakie są zalety korzystania z usług doradcy kredytowego?

Korzystanie z usług doradztwa kredytowego pozwala na uzyskanie i jednoczesne szczegółowe porównanie większości ofert bankowych dostępnych na rynku. Doradca kredytowy zwróci uwagę na szczegóły oraz wyjaśni nieprecyzyjne i niejasne pojęcia dostępne często w ofertach instytucji finansowych. Wskaże także korzyści i wady krótko i długoterminowe wynikające ze skorzystania z konkretnej oferty.

Klient ponadto oszczędza swój czas. Nie musi przeglądać i analizować samodzielnie ofert kilku banków, co często wiąże się z osobistymi wizytami w ich placówkach. Nie musi także sam obliczać swojej zdolności kredytowej oraz poszukiwać sposobu na rozwiązanie problemu zbyt niskiej zdolności kredytowej. Unika się także problemów wynikających z niezrozumienia warunków i zapisów umowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]