Dyplom licencjata i co dalej, czyli kręte ścieżki polskiej edukacji

0
1966

Wbrew powszechnemu przekonaniu, dyplom licencjata daje całkiem spore możliwości. Wszak już po trzech latach studiowania zdobywasz wiedzę i umiejętności konieczne do pracy w swoim zawodzie. Licencjat to także dobry punkt graniczny, przy którym trzeba zastanowić się nad dalszą edukacją, by jak najlepiej pokierować swoją ścieżką zawodową.

Gdzie studiować po licencjacie – magisterka czy podyplomówka?

pexels-photo-287335Po uzyskaniu dyplomu licencjata masz do wyboru dwie drogi kształcenia – studia podyplomowe albo studia II stopnia (magisterskie). Studia podyplomowe dają możliwość uzyskania ciekawej specjalizacji i „zaskoczenia” pracodawcy niepospolitymi kompetencjami. Jeśli kształcisz się w wąskiej dziedzinie, możesz trafić w rynkową niszę i staniesz się bardziej konkurencyjny na rynku pracy.

Jednak z drugiej strony, pracodawcy są bardziej przyzwyczajeni do tradycyjnego trybu studiowania, czyli trzech lat licencjatu i dwóch lat uzupełniających studiów magisterskich. Dyplom magistra stanowi potwierdzenie ugruntowania wiedzy i umiejętności z danego kierunku, dlatego dla niektórych firm sama „podyplomówka” może okazać się niewystarczająca.

Zmiana kierunku po dyplomie licencjata

Po uzyskaniu tytułu licencjata warto zrobić podsumowanie swojej dotychczasowej edukacji. Czy wybrany kierunek spełnił Twoje oczekiwania i jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami? A może po cichu marzysz o studiowaniu zupełnie innej dziedziny? Jeśli Twoje wątpliwości narastają i chcesz zmienić zawód, możesz wybrać inny kierunek i znów wrócić na studia I stopnia.

Jest też drugie rozwiązanie – możesz kontynuować edukację na studiach II stopnia, o ile nowy kierunek zapewnia taką możliwość. Tak jest w przypadku ekonomii, zarządzania, rachunkowości, socjologii, politologii czy kulturoznawstwa. Dyplom licencjata, odpowiednia średnia i rozmowa kwalifikacyjna dają przepustkę do całkowitej zmiany ścieżki kariery. W niektórych przypadkach (np. na dziennikarstwie) student musi uzupełnić braki programowe, jednak jest to znacznie mniej czasochłonne niż studiowanie od początku.

Co po licencjacie – praca albo wyjazd

Dyplom licencjata dowodzi Twojej wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w swoim zawodzie. Dlatego wiele osób po licencjacie chce „zaczepić się” w swojej branży, aby uzyskać doświadczenie zawodowe. Później często wracają na studia magisterskie, odbywając naukę w trybie zaocznym. Tym sposobem zyskują przewagę na rynku pracy nad osobami, które studiują stacjonarnie i nigdy nie pracowały. Jeśli pójdziesz tą drogą, po dwóch latach nie tylko zdobędziesz dyplom magistra, ale będziesz mógł pochwalić się praktyczną znajomością zawodu.

Po studiach licencjackich możesz również nabrać ochoty na emigrację zarobkową. Musisz jednak wiedzieć, że trójstopniowy system kształcenia w Polsce jest wzorowany na zachodnioeuropejskim, dlatego możesz spokojnie kontynuować naukę również w krajach UE. Nasze uczelnie utrzymują międzynarodowy poziom, dlatego z pewnością poradzisz sobie na najbardziej szacownych zagranicznych uniwersytetach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]