Prywatna emerytura – jak na nią zapracować?

0
1783

Dostałeś pismo z ZUS-u i na widok Twojej przyszłej emerytury zebrało Ci się na płacz? Nie przejmuj się, nie Ty jeden zastanawiasz się, za co będziesz żyć po sześćdziesiątce. Widmo niskiej emerytury finansowanej ze składek odkładanych na konto w ZUS skłania do poszukiwania dodatkowego źródła dochodów. Ale czy wyobrażasz sobie, że w wieku 65 lat podejmujesz pracę na etacie albo wykonujesz zlecenia jako freelancer? No właśnie – dlatego powinieneś już teraz pomyśleć o swojej przyszłości i zadbać o swoją prywatną emeryturę.

Prywatna emerytura na koncie IKE

Konto IKE to dobrowolny filar emerytalny, przyjmujący postać konta oszczędnościowego, wolnego od podatku Belki wynoszącego 19% od uzyskanych dochodów. To konto niskooprocentowane, zatem nie spodziewaj się zysków na poziomie dochodów z akcji, obligacji, czy nawet lokat. Jednak w odróżnieniu od oszczędzania do „skarpety”, IKE pozwala wypracować niewielki zysk, który może zrównoważyć inflację. Natomiast przewagą kont emerytalnych nad lokatami czy zwykłymi rachunkami oszczędnościowymi jest wspomniany brak podatku Belki, który pochłania prawie 1/5 dochodów.

Zadbaj o emeryturę – pozbądź się długów i zacznij oszczędzać

pexels-photo-625418Termin „prywatna emerytura” jest jedynie umowny, gdyż nie istnieje jeden konkretny sposób na otrzymywanie świadczeń emerytalnych poza ZUS-em. Ty sam musisz zatroszczyć się o swoją przyszłość. Im więcej odłożysz pieniędzy „za młodu”, tym łatwiejsze czeka Cię życie seniora. Inwestuj w siebie i relacje z bliskimi, nie 50-calowy telewizor, nowy model SUV-a czy loft w centrum. Zrób wszystko, aby spłacić kredyt hipoteczny w ciągu maksymalnie 15-20 lat – dzięki skróceniu terminu spłaty nie tylko pozbędziesz się uciążliwego długu, ale przy okazji stracisz znacznie mniej pieniędzy. Postaraj się też nie zaciągać nowych kredytów, wówczas łatwiej zaoszczędzisz kilkaset złotych miesięcznie, które w nagrodę odbierzesz na emeryturze.

Prywatna emerytura dzięki dodatkowej pracy

Nie uda Ci się spłacić przedterminowo kredytu hipotecznego ani oszczędzać większych kwot, jeśli nadal będziesz zarabiać tyle samo. Jeśli nie chcesz zmieniać pracy, pomyśl nad dodatkową działalnością po godzinach. Zarabiaj na tym, co potrafisz najlepiej – przeprowadzaj małe remonty, pisz teksty reklamowe, tłumacz instrukcje obsługi i listy, prowadź księgowość małej firmie etc. Być może dodatkowa działalność będzie tak satysfakcjonująca, że będziesz kontynuować ją nawet na emeryturze, dzięki czemu dłużej pozostaniesz aktywny i będzie Cię stać na wygodne życie.

Chcesz zostać rentierem? Inwestuj w aktywa długoterminowe

Prywatna emerytura może kojarzyć Ci się z wesołym życiem rentiera, który odcina kupony dzięki trafionym inwestycjom. I słusznie! Jeśli dziś zaczniesz inwestować, za kilkadziesiąt lat możesz zgromadzić spory kapitał dzięki swojej młodzieńczej przedsiębiorczości. Jako zabezpieczenie emerytalne warto wybierać aktywa długoterminowe i względnie bezpieczne, tj. obligacje skarbowe, nieruchomości, sztabki złota, monety bulionowe czy dzieła sztuki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]