Własna firma może być Twoją przepustką do finansowej niezależności i satysfakcjonującej kariery zgodnej z wykształceniem i zainteresowaniami. Jednak prowadzenie własnego biznesu jest znacznie bardziej zajmujące niż pełny etat, nawet jeśli pracujesz w zaciszu własnego domu. Działając na własny rachunek, tak naprawdę jesteś w pracy przez 24 na dobę, także w niedziele i święta. Klienci nie będą czekać, a konkurencja nigdy nie śpi, dlatego musisz stale doglądać swojego biznesu. Natomiast jeśli dopiero zastanawiasz się nad rzuceniem etatu, sprawdź, od czego zacząć prowadzenie działalności gospodarczej.
Skąd wziąć kapitał na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Nie możesz otwierać firmy, nie mając pieniędzy na jej funkcjonowanie w pierwszych miesiącach i późniejszy rozwój. Jeśli brakuje Ci oszczędności, pomyśl o kredycie dla nowych firm albo dotacjach. Bezpłatne dofinansowanie do działalności możesz dostać w powiatowym urzędzie pracy albo z Funduszu Europejskiego – informacje o aktualnych projektach znajdziesz na stronie PUP oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Mieszkańcy wsi mogą również starać się o dotację na rozwój firmy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jeśli wypełnisz wszystkie warunki dotacji (np. firma będzie funkcjonować co najmniej rok), nie będziesz zwracać pieniędzy. Masz za mało oszczędności i na Twoim terenie nie ma aktualnych programów dotacyjnych? Jeszcze nie wszystko stracone – fundusze na prowadzenie działalności możesz uzyskać poprzez sprzedaż ruchomości i nieruchomości, np. działki, samochodu, maszyn czy urządzeń technicznych.
Biznesplan na prowadzenie działalności gospodarczej
Biznesplan możesz stworzyć samodzielnie albo zlecić jego wykonanie osobie znającej się na ekonomii i zarządzaniu. Biznesplan to nie tylko wstępny kosztorys prowadzenia firmy, ale również plan strategiczny na najbliższe miesiące. Najpierw musisz drobiazgowo opisać profil swojej działalności. Co będziesz sprzedawać lub jakie usługi oferować swoim klientom? Ile dóbr/usług musisz sprzedać, aby opłacić koszty stałe i wypracować zysk z działalności?
Zaplanuj też, czy w przyszłości będziesz poszerzać swoją ofertę czy będziesz specjalizować się w wąskiej dziedzinie produktów/usług. Następnie powinieneś określić w nim swój rynek zbytu. Komu będziesz sprzedawać swoje produkty/usługi (dzieci, osoby dorosłe, kobiety, seniorzy?), na jakim terenie będziesz działać (rynki lokalne, krajowe, zagraniczne?), gdzie ulokujesz swoje przedsiębiorstwo (siedziba stacjonarna, dojazd do klienta czy sklep internetowy?). Na koniec warto opracować strategię marketingową, czyli w jaki sposób będziesz promować swoje produkty/usługi i jak dotrzesz ze swoją ofertą do klientów. Oczywiście głównym założeniem biznesplanu jest kosztorys, który uwzględni stałe i zmienne wydatki, a także spodziewane przychody z działalności. Im bardziej przyłożysz się do sporządzenia tego projektu, tym prowadzenie działalności gospodarczej okaże się łatwiejsze.