Gdzie znajdziesz zlecenia dla programistów?

0
2834

Najlepiej opłacani programiści pracują dla agencji reklamowych, korporacji i software house’ów. Niemniej, żeby startować do poważnych firm, kandydat musi zaprezentować portfolio swoich projektów i wykazać się choć minimalnym doświadczeniem. Wprawdzie laicy również mają szansę załapać się do firmy IT, jednak zwykle chodzi o bezpłatne praktyki i mało ambitne zajęcia. Dlatego początkujący programista powinien dążyć do zdobycia lepszej pozycji na rynku poprzez realizowanie projektów na własną rękę. Warto zatem regularnie przeglądać zlecenia dla programistów i sukcesywnie budować wszechstronne portfolio.

Strony ze zleceniami dla programistów

Mówi się, że programista znajdzie pracę wszędzie. Nie ma w tym cienia przesady, gdyż portale z ogłoszeniami o pracę codzienne publikują oferty dla tej grupy zawodowej. Część z nich dotyczy stałego zatrudnienia, ale nie brakuje również ogłoszeń jednorazowej pracy zdalnej. Poza najpopularniejszymi stronami typu OLX, Gumtree, Gratka.pl czy Pracuj.pl, warto zaglądać również na serwisy z ofertami dla freelancerów. Gdzie znajdziesz zlecenia dla programistów? Oto kilka polskich i zagranicznych portali, które dostarczą Ci pierwszych klientów:

  • Fabryka Zleceń
  • Oferia
  • Outwork
  • Useme
  • Freelanceria
  • Freelancer
  • Fiverr
  • Toptal
  • Dribble
  • Outwork
  • Envato Studio

Jeśli zarejestrujesz się w kilku/kilkunastu serwisach, znacząco zwiększysz swoje szanse na zdobycie intratnych zleceń. Jednak wówczas poświęcisz sporo czasu na przeglądanie stron i sprawdzanie, czy pojawiły się nowe oferty pracy dla programistów. Aby ułatwić sobie śledzenie ofert, warto używać kanału RSS  (np. za pomocą konta pocztowego lub aplikacji – czytników, np. Google Reader). Subskrypcja kanałów RSS pozwoli Ci być na bieżąco ze zleceniami, bez konieczności szczegółowego przeglądania portali z ogłoszeniami. W rezultacie możesz bardzo szybko zareagować, gdy w obserwowanym przez Ciebie serwisie pojawią się dochodowe zlecenia dla programistów.

Na co powinien uważać programista przyjmujący zlecenie?

pexels-photo-574077Przede wszystkim – nigdy nie pracuj bez umowy. W przeciwnym razie szybko przekonasz się, że uczciwość w Internecie to wyjątek, nie reguła. Jeśli klient bardzo się spieszy i zlecenie jest „superpilne”, wówczas zaproponuj wynagrodzenie płatne z góry. Jeśli już się nie odezwie, przynajmniej nie stracisz swojego cennego czasu. Weź jednak pod uwagę, że nawet uczciwi zleceniodawcy niechętnie przystają na płacenie z góry, zwłaszcza gdy mają do czynienia z początkującym programistą.

Ponadto ogranicz do minimum słabo płatne i mało ambitne zlecenia dla programistów. Jasne, jako „świeżak” nie możesz żądać stawek porównywalnych z zarobkami amerykańskich Java developerów. Jednak rozmienianie się na drobne to strata czasu – nie zarobisz na swoje utrzymanie, a Twoje portfolio będzie wprawdzie długie, ale mało imponujące. Zleceniodawca może też potraktować zbyt niską stawkę jako adekwatną do Twoich umiejętności. Wielu klientów woli zrezygnować z taniego programisty i dopłacić, by mieć pewność dobrze wykonanego projektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]