Ile zarabia spedytor? Średnie wynagrodzenie a obowiązki

0
2209

Spedycja nieustannie należy do jednego z najbardziej obleganych kierunków studiów. Maturzyści dostrzegają w branży TSL szansę na dynamiczną pracę, ambitną i pełną wyzwań. Przyszli absolwenci kierunków TSL mają również nadzieję na międzynarodową karierę, co jest bardzo możliwe z racji postępującej ekspansji polskich firm na rynki Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia są zarobki spedytora, które są wprost proporcjonalne do wielkości firmy, z którą współpracuje. Jeśli i Ty widzisz siebie w tym zawodzie, zapewne interesują Cię konkrety. Sprawdź, ile zarabia spedytora i z jakimi obowiązkami musi się zmierzyć w swojej pracy.

Czym zajmuje się spedytor?

pexels-photo-93398Wiele osób myli działalność spedytora z przewoźnikiem. Tymczasem ten ostatni dokonuje fizycznego transportu towarów, natomiast spedytor odpowiada za wszystkie czynności organizacyjne związane z przewozem. Najprościej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że firma produkująca karmę dla zwierząt podpisuje umowę z odbiorcami z kilku krajów Unii Europejskiej. Aby przesłać swoje produkty kontrahentom, musi wynająć przewoźnika. Jednak przedsiębiorca nie zna branży transportowej i nie wie, która firma oferuje najtańsze usługi, a która dowiezie ładunek najszybciej. Dlatego przedsiębiorstwo wynajmuje spedytora – czyli osobę odpowiedzialną za zorganizowanie transportu od A do Z. Spedytor musi zoptymalizować proces przewozu w taki sposób, aby towar dotarł w określonym czasie, bez przekraczania wyznaczonego budżetu. To pośrednik pomiędzy zleceniodawcą a firmą przewozową, który zajmuje się m.in.:

  • negocjacją stawki frachtowej z przewoźnikiem,
  • dopasowaniem środków transportu do przesyłki,
  • wyszukiwaniem firm transportowych,
  • optymalizacją tras i metod przewozu,
  • przygotowaniem przesyłki w taki sposób, aby dotarła bezpiecznie i prawidłowo,
  • sporządzaniem instrukcji wysyłkowej,
  • zawieraniem umów przewozowych,
  • prowadzeniem dokumentacji związanej z transportem,
  • cłem i innymi formalności związanymi z transportem międzynarodowym.

Zakres obowiązków oraz stopień skomplikowania procesu przewozowego mają duży wpływ na to, ile zarabia spedytor. Jednak na wynagrodzenia w tej branży mają wpływ różne inne czynniki, o których piszemy poniżej.

Od czego zależą zarobki spedytora?

Przeciętne zarobki spedytorów wynoszą ok. 4000 zł brutto. To niewiele, zważywszy na zakres obowiązków i konieczność stałej dyspozycyjności. Największy wpływ na pensje w tej branży ma wielkość firmy zleceniodawcy. Oczywistym jest, że międzynarodowy koncern zapewni spedytorowi wyższe zarobki niż producent sprzedający swoje towary tylko w jednym regionie Polski.

Jednak kwestia tego, ile zarabia spedytor, zależy również od regionu zatrudnienia. Największe wynagrodzenia otrzymują spedytorzy pracujący w województwie pomorskim (ok. 3500 zł na rękę) i zachodniopomorskim (3200 zł netto), natomiast najmniej – z województwa podkarpackiego (ok. 2150 zł netto). Biorąc pod uwagę miasta, najwyższe zarobki spedytorów odnotowuje się w miastach portowych – Gdyni, Gdańsku i Szczecinie (3500-3800 zł).

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]