Jak się ma ciąża do kończącej się umowy?

0
1233
ciąża a praca

Macierzyństwo to dla wielu kobiet to długo wyczekiwane spełnienie marzeń. Wiele z nas latami wyczekuje tego momentu. Niektórym kobietom udaje się zajść w ciążę zaraz po tym, jak podejmą decyzję o posiadani potomstwa. Niektóre zachodzą w ciążę pomimo tego, że się tego nie spodziewają i robią wszystko aby tej ciąży nie było. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do sytuacji, że zajście w ciążę to długi i męczący proces. Jednak jak wielka jest radość kobiety, kiedy wreszcie nadejdzie ten długo wyczekiwany moment.

W sytuacji kiedy kobieta zajdzie w wyczekiwaną ciążę należy zastanowić się co dalej z jej pracą. Często jest tak, że kobiety od początku ciąży przebywają na zwolnieniu lekarskim. Decyzja w tej kwestii nie jest po stronie przyszłej matki ale lekarza prowadzącego ciążę. Lekarz podejmuje taką decyzję w trosce o przyszłe zdrowie matki i dziecka. Często dochodzi do sytuacji, że dalsza praca zarobkowa mogłaby mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży a w skrajnych przypadkach mogłaby prowadzić nawet do poronienia. Dlatego często przyszła mama korzysta ze zwolnienia lekarskiego.

To czy przyszła mama może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego zależy przede wszystkim od tego jaki rodzaj umowy o pracę posiada i na jaki czas ta umowa jest zawarta. W najlepszej sytuacji są kobiety, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Pozwala im to przez cały okres ciąży przebywać na zwolnieniu lekarskim, a po porodzie korzystać w pełni z urlopu macierzyńskiego a później z urlopu wychowawczego.

W nieco gorszej sytuacji są kobiety, które posiadają umowę o pracę na czas określony i okres obowiązywania umowy kończy się w trakcie trwania ciąży. W tej sytuacji przyszła mama może być spokojna o to, że nie straci źródła dochodu podczas zwolnienia lekarskiego, ponieważ pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia jej umowy do dnia porodu. Przyszła mama w tej sytuacji może być również spokojna o środki finansowe po urodzeniu dziecka. Zaraz po porodzie należy przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wymagane dokumenty i na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca młodej mamie zasiłek macierzyński. Zasiłek stanowi osiemdziesiąt procent wcześniejszej pensji i jest wypłacany przez blisko rok. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie http://www.zabobon.pl/ciaza-a-koniec-umowy/.

W najgorszej sytuacji są przyszłe mamy, które nie posiadają stałej umowy o pracę a tylko umowę zlecenie, umowę o dzieło lub posiadają samozatrudnienie. Jednak również mogą liczyć na pewne zasiłki, które pomogą pokryć część wydatków.

Przeczytaj też: http://www.trenddecor.pl/jaki-zyrandol-wybrac-do-pokoju-dzieciecego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]