Polacy lubią pracować w Niemczech, a i tamtejsi pracodawcy przyjmują naszych rodaków z otwartymi rękoma niezmiennie od maja 2011 roku. Niewątpliwą zaletą pracy za zachodnią granicą jest bliska odległość – bez trudu dojedziemy na miejsce własnym samochodem, co ułatwi nam poruszanie się i umożliwi częstsze powroty do Polski. W dodatku oferty pracy w Niemczech są bardzo zróżnicowane, zatrudnienie znajdą zarówno osoby bez kwalifikacji i bez znajomości języka, jak i specjaliści z różnych branż. Jednak najsilniejszą motywacją są zarobki, które wciąż czterokrotnie przewyższają wysokość pensji w Polsce.
Praca w Niemczech czeka na Polaków – dlaczego pracodawcy zza Odry chcą nas zatrudniać?
Niemiecka gospodarka należy do najlepiej rozwiniętych Europie, co przy niżu demograficznym i starzejącym się społeczeństwie doprowadza do sytuacji przerostu popytu nad podażą. Mówiąc po ludzku, w Niemczech brakuje pracowników. Młodzi Niemcy wolą zajmować prestiżowe stanowiska, dlatego coraz mniej osób kształci się w szkołach zawodowych i prawie nikt nie chce pracować fizycznie. W efekcie bardzo trudno znaleźć elektryka, hydraulika, spawacza czy osobę do pracy na produkcji – stąd tak wysokie zapotrzebowanie na cudzoziemców.
Niektóre oferty pracy w Niemczech są skierowane głównie na polski rynek, gdyż zapewniamy dobrze wykonaną usługę za stosunkowo niewielką pensję. O ile Niemiec dziesięć razy zastanowi się, zanim przyjmie płacę minimalną, Polak szybko przeliczy stawkę w euro na złotówki i… od ręki podpisze umowę o pracę. Trzeba bowiem przyznać, że za Odrą wciąż zarobimy czterokrotnie więcej niż za wykonywanie tej samej pracy w Polsce, nawet jeśli mówimy o pensji minimalnej. Co równie ważne, na przestrzeni kilkudziesięciu lat Polacy wyrobili sobie renomę w ojczyźnie Goethego – jesteśmy uważani za pracowitych i kompetentnych pracowników, którzy znają się na swoim fachu często lepiej niż nasi niemieccy koledzy z branży.
Najpopularniejsze oferty pracy w Niemczech
Nie ma przesady w stwierdzeniu, że każdy Polak znający język niemiecki znajdzie pracę za zachodnią granicą. Nawet jeśli nie mamy żadnych kwalifikacji zawodowych, łatwo znajdziemy zatrudnienie przy produkcji, w osadnictwie i ogrodnictwie oraz w branży hotelarsko-gastronomicznej. Wśród ogłoszeń często pojawiają się oferty do pracy w branży budowlanej i remontowej – Niemcy potrzebują m.in. murarzy, dekarzy, tynkarzy, malarzy, glazurników, oraz pracowników do wylewek i posadzek. Oferty szeroko pojętych prac wykończeniowych są skierowane zarówno do pojedynczych pracowników, jak i brygad budowlanych czy ekip remontowych. Jako jeden z najbardziej starzejących się narodów europejskich, Niemcy potrzebują również wykwalifikowanych pielęgniarek, opiekunek do osób starszych, rehabilitantów i lekarzy. Najczęściej pojawiające się oferty pracy w Niemczech dotyczą także przedstawicieli takich zawodów jak: stolarz, hydraulik, spawacz, mechanik czy lakiernik.