Planowanie kariery krok po kroku

0
1385
Planowanie kariery krok po kroku

Wielu specjalistów uważa, że jeden z najlepszych możliwych momentów na planowanie kariery to liceum – wciąż można zmienić kierunek, w którym się zmierza. To zazwyczaj właśnie w szkole średniej uczniowie podejmują wstępną decyzję dotyczącą studiów i ścieżki zawodowej. Aby jednak uniknąć pewnych pułapek z tym związanych warto pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach dotyczących planowania własnej kariery.

Zastanów się, co lubisz robić, a następnie… czy masz odpowiednie predyspozycje, by robić to zawodowo

Być może zabrzmi to brutalnie, jednak to, że ktoś lubi coś robić, nie oznacza jeszcze, że powinien robić to zawodowo. Przy planowaniu kariery koniecznie trzeba wziąć pod uwagę własne zainteresowania i pasje, jednak nie powinno to jeszcze niczego przesądzać. Należy pamiętać, że nie wszystko da się wyćwiczyć, a do wykonywania wymarzonego zawodu potrzebne są pewne predyspozycje. Nikt nie wyobraża sobie chyba lekarza, który mdleje na widok krwi lub przedstawiciela handlowego nie potrafiącego rozmawiać z ludźmi. Warto wziąć to pod uwagę i uczciwie ocenić swoje predyspozycje zawodowe, a następnie zastanowić się, czy pozwalają one na pracę w określonej branży. Jak jednak sprawdzić predyspozycje zawodowe?

Jeśli nie wiesz, jak właściwie ocenić swoje umiejętności i talenty, nie bój się korzystać z odpowiednich narzędzi

Określanie własnych predyspozycji i ocena umiejętności są jednak ogromnym wyzwaniem – i to zarówno dla ucznia jak i dla osoby, która od dawna wykonuje określony zawód. Z tego względu warto czasem sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które ułatwią dokonanie właściwej oceny.

Największą popularnością cieszy się zdecydowanie test predyspozycji zawodowych (przykładowy można znaleźć na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/). Zresztą nie bez powodu – po jego rozwiązaniu można otrzymać odpowiedź, która grupa zawodów jest najodpowiedniejsza przy określonym zestawie predyspozycji. To daje już pewien pogląd na to, w którym kierunku zawodowym warto iść. Jednocześnie należy pamiętać, że wyniki testu nie przesądzają absolutnie niczego – są jedynie pewną wskazówką.

Nie bój się korzystać z doradztwa zawodowego

Uczniowie wciąż stosunkowo rzadko korzystają z usług doradców zawodowych, mimo że część z nich jest zatrudnionych w szkole. To błąd – profesjonalista może pomóc nie tylko w określeniu predyspozycji, ale również wyjaśni, o czym jeszcze warto pamiętać podczas planowania kariery zawodowej.

Nie zapominaj o potrzebach rynku pracy

O ile zainteresowania i predyspozycje powinny odgrywać kluczową rolę przy planowaniu kariery zawodowej, o tyle uczniowie muszą też zdawać sobie sprawę z tego, kogo obecnie poszukują rekruterzy i jakie zawody cieszą się największym zainteresowaniem ze strony pracodawców. Lista poszukiwanych zawodów może też okazać się inspiracją dla osoby, która wie, w jakiej branży chciałaby się realizować w przyszłości, ale jeszcze nie określiła, w jakim zawodzie.

Planowanie kariery warto zatem oprzeć nie tylko na własnych marzeniach i zainteresowaniach, ale także uwzględnić czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim – nie zapominać o własnych predyspozycjach i zdolnościach.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]