Ile Polacy wydają na święta?

0
1240

Ile kosztuje zorganizowanie świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który większość z nas najchętniej spędza z rodziną. Tradycyjna kolacja, prezenty, zapach choinki – wszystko to nieodłącznie kojarzy nam się ze świętami i przywodzi na myśl same miłe wspomnienia. Niestety każda z tych rzeczy ma także swoją cenę, a organizacja świąt z roku na rok kosztuje Polaków coraz więcej pieniędzy. Ile wydajemy na święta Bożego Narodzenia i jak się do tych wydatków przygotować? Podpowiadamy!

Ile Polacy wydają na święta?

Według statystyk w ubiegłym roku Polacy wydawali średnio 1200 zł na organizację świąt. To całkiem sporo biorąc pod uwagę, że święta trwają tylko trzy dni. Na szczęście coraz mniej ankietowanych osób przyznaje się do tego, że na święta ich nie stać i nie mają za co ich zorganizować. Wpływ na to ma zmniejszenie się liczby bezrobotnych oraz lepsze zarobki niż te, które uzyskiwaliśmy jeszcze kilka lat temu.

Dla prawie połowy Polaków wydatki świąteczne stanowią ¼ ich grudniowego dochodu i w większości mowa jest tu o zakupach spożywczych. Przygotowanie pysznych potraw to niezbędna część Bożego Narodzenia i na ten cel wydajemy od 200 do nawet 800 zł. Wszystko zależy od liczby osób, które będą brały udział w wigilii i w pozostałych dniach świąt. Duże rodziny wydają o wiele więcej na jedzenie niż te, które przygotowują potrawy na  2-4 osoby.

Z roku na rok stajemy się też bardziej hojni pod względem prezentów. Przeciętny Polak wydaje na nie od 300 do 500 zł. Nie brakuje też osób, które na świąteczne prezenty wydadzą ok. 1000 zł, co wiąże się z licznym gronem osób, które trzeba obdarować. Na jeden prezent przeznaczamy średnio 100 – 150 zł.

Do wydatków należy także doliczyć królową świąt, czyli choinkę. Na tę żywą wydajemy od 60 do nawet 100 zł. Coraz chętniej decydujemy się na jodły kaukaskie, za 180- centymetrową choinkę tego gatunku zapłacimy od 100 do nawet 150 zł. Osoby, które chcą zmienić ozdoby świąteczne, przeznaczą na ten cel ok. 200 zł.

Coraz większe wydatki – co ma na to wpływ?

Każdego roku Polacy wydają na święta ok. 100 zł więcej niż w poprzednim roku. Wiąże się to ze stałym wzrostem cen produktów spożywczych, a także z tym, że zarabiamy coraz więcej i na więcej możemy sobie także pozwolić. To bardzo cieszy, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze jakiś czas temu wielu Polaków nie mogło pozwolić sobie na wystawne święta, a co więcej brakowało im pieniędzy nawet na podstawowe wydatki takie jak zakup choinki czy lepszej jakości produktów spożywczych.

Święta za pożyczone pieniądze

Co roku po świętach przybywa także dłużników, którzy zdecydowali się zorganizować święta za pożyczone pieniądze. Pożyczka gotówkowa na zorganizowanie świąt nikogo już nie dziwi i coraz więcej naszych rodaków decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie.

Dla ok. 5 % ankietowanych osób to właśnie pożyczka gotówkowa była głównym źródłem pieniędzy na zorganizowanie świąt. Cieszy jednak fakt, że zazwyczaj nie są to duże sumy i wynoszą ok. 1000 zł, które zaraz po świętach spłacamy.

Jeśli nie udało Ci się jeszcze spłacić pożyczki zaciągniętej na zorganizowanie świąt, to warto skontaktować się z doradcą https://splatakredytow.pl/pozyczka-gotowkowa/, który pomoże Ci w wyjściu z zadłużenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]