Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją poprawić?

0
2262
Zdolność kredytowa - czym jest i jak ją poprawić?

Jeśli ubiegamy się o kredyt, najistotniejszym aspektem, który jest oceniany przez bank podczas rozpatrywania złożonego przez nas wniosku, jest zdolność kredytowa. Określa ona, czy klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania w wyznaczonym terminie. Na podstawie zdolności kredytowej ustalana jest również maksymalna możliwa kwota zaciągniętego zobowiązania.

Przed złożeniem wniosku, warto samodzielnie poprawić swoją zdolność kredytowych. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. W pierwszej kolejności należy zadbać o historię kredytową w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) – spłacić bądź zamknąć dawne zobowiązania. Efektem tego może być niemal natychmiastowa poprawa naszej zdolności kredytowej. Wiarygodność kredytową można polepszyć poprzez zaciągnięcie kredytu konsumenckiego na niewielką kwotę i spłacanie go w terminie.

Pozytywną decyzję kredytową można uzyskać także poprzez wskazanie dodatkowego kredytobiorcy lub poręczyciela, który stanowić będzie dla banku zabezpieczeniem. Warto zadbać również o wkład własny, zwłaszcza przy kredytach hipotetycznych, gdyż wówczas zazwyczaj są one mniej oprocentowane. Charakteryzują je również mniejsze koszty. Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie liczby osób w gospodarstwie domowym – także i to powiększa naszą zdolność kredytową.

Warto także wydłużyć okres spłaty zobowiązań. Jeśli posiadamy już wiele kredytów, należy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który łączy nasze wszystkie raty w jedną. Pozwala również na wydłużenie okresu spłaty tychże zobowiązań. Decydując się na kredyt, powinniśmy wybrać raty stałe. W ostatecznym rozliczenie kredyt będzie po prostu tańszy. Inną możliwością na poprawę zdolności kredytowej jest ograniczenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Jeśli nasz małżonek posiada złą wiarygodność kredytową, warto rozważyć dokonanie rozdzielności majątkowej.

Preferencyjne warunki kredytowania uzyskać można także dzięki skorzystaniu z dodatkowych produktów finansowych oferowanych przez bank, takich jak lokaty czy też ubezpieczenia. Jest to tak zwany cross-selling.

[Głosów:1    Średnia:5/5]