Gdzie ulokować oszczędności?

0
2328
Gdzie ulokować oszczędności?

Niezależnie od wielkości naszej pensji, część zarobionych pieniędzy warto przeznaczyć na oszczędności. Pozwolą nam one pokryć niespodziewane wydatki, takie jak zakup nowej pralki czy też zaplanowane przedsięwzięcia, w tym remont mieszkania bądź opłacenie studiów dziecka. Pojawia się jednak pytanie, gdzie ulokować oszczędności?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy zastanowić się, czy chcemy skorzystać z krótkoterminowych narzędzi oszczędnościowych czy też ulokować swoje środki finansowe na dłuższy czas. Rozważyć należy również poziom ryzyka, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować oraz to, jak wysokie zyski pragniemy uzyskać.

Jeśli zależy nam na bezpiecznej formie oszczędzania oraz minimalnym ryzyku, powinniśmy skorzystać z lokaty terminowej w banku. Wówczas zyskamy pewność, że nasze pieniądze nie stracą na wartości, a przy tym, w zależności od oprocentowania, możemy liczyć także na zwiększenie ostatecznie wypłacanej kwoty. Zanim jednak podpiszemy umowę z przedstawicielem banku, warto dokładnie przeanalizować dokument. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość pobieranej prowizji i inne koszty, które mogą pomniejszyć zaoszczędzony kapitał. Lokata terminowa nie przynosi wiele zysku, mamy jednak pewność, że nie utracimy naszego kapitału. Podobne zasady tyczą się rachunków oszczędnościowych.

Opłacalność lokaty terminowej i rachunku oszczędnościowego zależy przede wszystkim od poziomu inflacji. To ona determinuje bowiem tak zwaną realną stopę zwrotu z inwestycji. Problematyczne okazać może się opodatkowanie lokat, które uszczupla nasze oszczędności.

Alternatywą dla lokat terminowych i rachunkach oszczędnościowych w tradycyjnych bankach, są podobne produkty finansowe świadczone przez SKOKi. Zanim jednak skorzystamy z usług tego typu placówek, warto przeanalizować ich kondycję oraz płynność finansową. Oszczędności ulokować można również w towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Charakteryzują się one jednak większym ryzykiem. W wyniku niektórych operacji finansowych przeprowadzanych przez te instytucje możliwa jest nawet utrata oszczędności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]