Jaka emerytura Ci przysługuje? Dowiedz się, jak obliczyć wysokość świadczenia emerytalnego

0
1832

Od 1 października 2017 w Polsce kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia. Poprzedni rząd planował sukcesywne wydłużanie wieku emerytalnego, aż do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ponowne obniżenie kryterium wieku i reformy w emeryturach doprowadziły jednak do dezinformacji w społeczeństwie. Nikt nie wie, ile otrzyma emerytury i czy faktycznie opłaca się korzystać ze świadczenia we wcześniejszym wieku. I Ty zastanawiasz się, jaka emerytura będzie Ci przysługiwać po sześćdziesiątce? A może ZUS wyliczył Ci już kwotę brutto, ale chcesz wiedzieć, ile dostaniesz na rękę? W jaki sposób możesz sprawdzić swoją przyszłą emeryturę?

Skorzystaj z kalkulatora do wyliczania emerytury

senior-3336451_1280Orientacyjną wysokość świadczenia emerytalnego możesz sprawdzić na specjalnie do tego przeznaczonym kalkulatorze. Znajdziesz go na stronie ZUS, a także na licznych portalach finansowych. Skąd weźmiesz dane do uzupełnienia luk w kalkulatorze? Możesz zarejestrować się w serwisie PUE ZUS i stamtąd pobrać potrzebne informacje o stanie konta. Jeśli należysz do OFE, musisz wprowadzić do kalkulatora wysokość środków zgromadzonych na swoim koncie OFE (informacje o stanie konta powinieneś otrzymać listownie).

Na stronie ZUS masz możliwość skorzystania z uproszczonego lub zaawansowanego kalkulatora emerytur – ten drugi jest wprawdzie bardziej skomplikowany, ale zapewnia większy wybór parametrów i tym samym dokładniej wyliczy prognozowaną emeryturę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka emerytura będzie Ci przysługiwać już w tym roku (bo za niedługo wkraczasz w wiek emerytalny), najlepiej wybierz się już teraz do siedziby ZUS-u właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Doradca emerytalny wyliczy dla Ciebie wysokość przysługującego świadczenia oraz pomoże Ci skompletować wszystkie dokumenty, które musisz dołączyć do wniosku.

Jaka emerytura na rękę? Jak wyliczyć świadczenie netto z kwoty brutto?

Jeśli ZUS podał Ci wartość emerytury w kwocie brutto, możesz w bardzo prosty sposób wyliczyć wysokość świadczenia netto. Musisz bowiem wiedzieć, że ZUS potrąci od Twojej emerytury składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9%) oraz zaliczkę na podatek dochodowy (18%). Jaka emerytura będzie Ci przysługiwać? Przyjmijmy, że ZUS wyliczył świadczenie w wysokości 2000 zł brutto. Obliczenie kwoty netto wygląda następująco:

  1. wyliczasz składkę na ubezpieczenie zdrowotne:

2100 zł x 9% = 189 zł

  1. wyliczasz zaliczkę na podatek dochodowy:

2100 zł x 18% = 378 zł

378 zł – 556,02 (stała kwota zmniejszająca podatek)/12 – 2100 zł x 7,75% (ubezpieczenie zdrowotne) = 169 zł (po zaokrągleniu)

Wysokość emerytury netto będzie wynosić: 2100 zł – 189 zł – 169 zł =1742 zł

Co ważne, ZUS zajmuje się rozliczaniem rencistów i emerytów, dzięki czemu nie muszą samodzielnie sporządzać deklaracji rocznej. Nawet jeśli emeryt chce przekazać 1% organizacji pożytku publicznego, wystarczy wysłać oświadczenie PIT-OP, bez wypełniania deklaracji PIT-37.

[Głosów:0    Średnia:0/5]