Ranking pożyczek pozabankowych – czy warto z niego korzystać?

0
1629

Pożyczki pozabankowe niewątpliwie mają swoje zalety i stanowią poważną konkurencję dla kredytów bankowych. Przede wszystkim, wiele firm pożyczkowych nie wymaga zaświadczeń o dochodach, a nawet rezygnuje z weryfikacji klienta w bazie BIK. Po drugie, w zdecydowanej większości przypadków pieniądze pojawią się na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia, a cała procedura odbędzie się przez Internet. Po trzecie, pożyczki pozabankowe nie ograniczają się do osławionych „chwilówek” – pożyczki ratalne zapewniają lepsze warunki spłaty, a ich oferta jest równie szeroka. Aby ułatwić sobie wybór i znaleźć najtańszy produkt, wystarczy przejrzeć aktualny ranking pożyczek.

Porównanie szybkich pożyczek – na co zwracać uwagę?

wallet-2292428_1280Jeśli skonfrontujesz ranking pożyczek pozabankowych oraz ranking kredytów zapewne zaskoczy Cię fakt, że ten drugi jest znacznie bardziej rozbudowany i szczegółowy. Zestawienie produktów bankowych podaje wiele informacji: wysokość RRSO, prowizję, koszty dodatkowe, warunki spłaty, zakres kwot czy korzyści (np. wakacje kredytowe, karencja).

Tymczasem ranking pożyczek z instytucji pozabankowych jest o wiele skromniejszy – widzisz jedynie wysokość raty, termin spłaty i ewentualnie łączny koszt pożyczki. Nie brakuje jeszcze prostszych zestawień, które podają jedynie dostępną kwotę pożyczki i maksymalny okres kredytowania – miejsce w rankingu ustala się jedynie na podstawie popularności czy opinii klientów. Takie narzędzie często służy głównie promocji konkretnych firm pożyczkowych, gdyż nie dostarcza konkretnych informacji i nie porównuje najważniejszych parametrów pożyczek.

Co powinien zawierać rzetelny ranking pożyczek?

Na szczęście w Internecie nie brakuje również porównywarek, które dostarczają wszystkich niezbędnych informacji na temat danego produktu. Dobry ranking umożliwi Ci porównanie pożyczek według indywidualnych kryteriów – w sekcji filtrowania możesz zaznaczyć kwotę i okres kredytowania. Po chwili porównywarka ustawi oferty od najlepszej (najtańszej i najbardziej popularnej) do najdroższej.

Być może zaskoczy Cię fakt, że obecnie standardem jest pierwsza pożyczka za darmo. W rezultacie kilkanaście pierwszych pozycji rankingu zajmują chwilówki na 0%, bez dodatkowych kosztów – czyli pożyczasz 1000 zł, spłacasz 1000 zł. Niemniej, rzetelny ranking pożyczek powinien zawierać informacje na temat RRSO i kosztów, aby klient mógł sam ocenić opłacalność każdego produktu. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę duże różnice w wysokości rat, sięgające 200 zł. Oznacza to, że na dwuletniej pożyczce ratalnej możesz zaoszczędzić (lub stracić) nawet 4800 zł! Ponadto ranking powinien dostarczyć Ci innych konkretów, które mają znaczenie przy wyborze pożyczki. Chodzi przede wszystkim o koszty nieterminowej spłaty, możliwość wydłużenia spłaty, w jaki sposób odbywa się przelew środków, czy firma wymaga zaświadczeń z pracy oraz czy sprawdza klienta w bazie BIK. Bez tych danych znalezienie pożyczki dopasowanej do Twojej indywidualnej sytuacji będzie niczym szukanie igły w stogu siana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]