Jak oszczędzać na emeryturę?

0
2269
Jak oszczędzać na emeryturę?

Emerytura powinna być czasem odpoczynku oraz okresem, w którym dbać będziemy głównie o swoje potrzeby. Niestety dla wielu osób jest to niemożliwe, gdyż nie posiadają środków finansowych umożliwiających im godną egzystencję. Muszą polegać na pomocy rodziny bądź podjąć dodatkową pracę. Aby tak się jednak nie stało, warto już wcześniej pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturę. W związku ze stale zmniejszającą się liczbą osób w wieku produkcyjnych stanowi to niemal konieczność.

Możliwości oszczędzania mamy wiele. Pieniądze ulokować możemy na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym. Chociaż zyski z tego tytułu nie będą imponujące, to rozwiązanie to pozwoli nam uniknąć negatywnych skutków inflacji. Ryzyko utraty środków jest niewielkie. Działa tutaj tak zwany procent składany, który powoduje, że odkładane kwoty ciągle przyrastają.

Oszczędzać na emeryturę można także w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, szerzej znanego jako podatek Belki. Aby to było możliwe, oszczędzający musi spełnić jeden warunek – ukończyć 60. rok życia (lub uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury). IKE dają również możliwość inwestowania wpłaconych środków w różne instrumenty finansowe, począwszy od bezpiecznych lokat bankowych, poprzez nieco bardziej ryzykowne fundusze inwestycyjne, a zakończywszy na dokonywaniu operacji kupna i sprzedaży na giełdzie. Te ostatnie działania cechują się jednak wysokim ryzykiem i wymagają specjalistycznej wiedzy, a także doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu transakcji.

Inną możliwością oszczędzania na emeryturę są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Po przejściu na emeryturę wypłacone pieniądze z konta zostają objęte podatkiem zryczałtowanym, którego wysokość sięga 10%, co nieco uszczupla zgromadzone przez nas środki.

Należy pamiętać o tym, że w oszczędzaniu na emeryturę istotne znaczenie ma przede wszystkim regularne odkładanie pieniędzy, a nie wielkość oprocentowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]