Jak oszczędzać pieniądze?

0
2175
Jak oszczędzać pieniądze?

Ileż razy zdarzyło się Wam niepostrzeżenie wydać całą wypłatę w zbyt krótkim czasie? Albo zniweczyć plan stopniowego oszczędzania pieniędzy na przyszłe, gorsze czasy? Zapewne dużo. I nic w tym dziwnego, ponieważ zachowywanie pieniędzy przy sobie nie leży w naszej naturze. Dlatego też, wszelkie sposoby oszczędzania tak często kończą się fiaskiem.

Nie oznacza to oczywiście, iż jest to niemożliwe. Zdać musimy sobie sprawę jednak z tego, iż nic nie przyjdzie nam bez wysiłku. Najważniejsza w tym przypadku jest bowiem cierpliwość.

Doskonałym na to przykładem jest chociażby systematyczne odkładanie niewielkich kwot. Jeżeli chcemy uzbierać konkretną sumę, warto po każdych zakupach wrzucać resztę do specjalnej skarbonki. Nie muszą być to wielkie pieniądze. Wystarczą dwa złote dziennie, aby już po pewnym czasie dysponować pokaźnymi oszczędnościami. Odkładając 2 złote każdego dnia, po roku będziemy mieć ich dokładnie 730. Sami przyznacie, iż jest to idealna sumka na zakup fotela czy dywanu. Oczywiście sumy te będą pokaźniejsze, jeżeli zdecydujemy się na odkładanie większych monet.

Oszczędzanie niewielkich kwot może być idealnym początkiem do nieco odważniejszych ruchów. Jeżeli zauważymy, że potrafimy nie ruszać skarbonki przez dłuższy czas, z powodzeniem możemy zwiększyć stawkę i odkładać np. 200 złotych każdego miesiąca. Oczywiście będzie to od nas wymagało pewnych wyrzeczeń, jednak nagroda w postaci uzbieranej kwoty z pewnością nam to zrekompensuje. W przypadku odkładania większych kwot, warto zamienić poczciwą skarbonkę na konto oszczędnościowe w jednym z banków. W tym przypadku zyskuje dodatkowy bonus w postaci oprocentowania.

Na koniec trzeba wspomnieć o sytuacjach, w których wydajemy najwięcej. Są to oczywiście zakupy. Różnej maści sklepy zarabiają przede wszystkim na decyzjach zakupowych podejmowanych przy samej półce sklepowej. Aby uruchomić w nas chęć zakupu produktu, o którym wcześniej nie pomyśleliśmy, firmy korzystają z rozmaitych form reklamowych, wchodzących w skład tak zwanych praktyk BTL, które obejmują między innymi specjalny rozstaw półek czy nęcenie nas atrakcyjnymi nalepkami i napisami.

Jak więc nie dać się tego typu metodom? Najlepiej sporządzać dokładną listę zakupów jeszcze przed wyjściem z domu. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]